Anëtarësimi i Ukrainës në BE mund të ndjekë skenarin e shteteve të tjera të Evropës Qendrore, tha eurodeputeti, ish-kryeministri i Lituanisë Andrius Kubilius, duke iu referuar mediave të huaja.

Ai vuri në dukje se në veçanti, Polonisë iu deshën rreth katër vjet vetëm për të negociuar për integrimin në bashkim.

“Ne duam që ato negociatat për pranimin e Ukrainës në BE të zhvillohen në të njëjtën mënyrë si me Evropën Qendrore. Lituanisë iu deshën tre vjet për të negociuar me BE-në, Polonia katër vjet, ky është një vend i madh, në përpjesëtim me Ukrainën. Nëse punoni me një ritëm të mirë, mund të shpresojmë që tashmë në 2029 Ukraina do të jetë në gjendje të marri pjesë në zgjedhjet e Parlamentit Evropian si anëtare e plotë e BE-së”, tha Kubilius.

Siç theksoi eurodeputeti, hyrja do të kërkojë punë jo vetëm nga Kievi, por edhe nga Bashkimi Evropian. Ai shtoi gjithashtu se vullneti politik kërkohet nga Brukseli për të pranuar Ukrainën në shoqatë.

“Të dyja palët duhet të punojnë: Ukraina duhet të bëjë reforma dhe Bashkimi Evropian duhet të mbledhë vullnetin politik dhe të kthejë ambiciet e ndërtimit të një arkitekture të re evropiane, duke parashikuar anëtarësimin e Ukrainës, Moldavisë dhe ndoshta Gjeorgjisë”, theksoi Kubilius.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb