Parlamenti rumun ka rrëzuar sot qeverinë e kryeministrit Florin Citu.

Qeveria e Florin Citu u formua nëntë muaj më parë. Rumania ka qenë në një ngërç politik për një muaj, duke kërcënuar rimëkëmbjen e saj ekonomike dhe përpjekjet e saj për të zvogëluar deficitet e saj.

“Qeveria Citu ra me një diferencë të madhe, shumë mbi numrin minimal të kërkuar të votave,” tha një ligjvënës i opozitës.

Mocioni i mosbesimit ishte bërë nga partia më e madhe opozitare, PSD. USR eko-liberale, e cila ishte bashkë-qeverisëse deri katër javë më parë, dhe partia e vogël e krahut të djathtë ekstrem AUR gjithashtu votuan për këtë. Nuk pati vota kundër, pasi partia në pushtet dhe aleatët e saj kishin bojkotuar votimin.

Citu 49-vjeçar mund të qëndrojë në detyrë në baza të përkohshme për një maksimum prej 45 ditësh pasi të jetë votuar. Sidoqoftë, ai është në gjendje të veprojë vetëm në një masë të kufizuar. Për shembull, atij nuk i lejohet të nxjerrë ndonjë urdhëresë urgjente. Fillimisht ishte e paqartë nëse do të ketë zgjedhje të parakohshme. Në këtë rast, PSD dëshiron të mbështesë një qeveri të mundshme teknokratike kalimtare. Zgjedhjet e ardhshme të rregullta do të jenë në 2024.

Ai ka qenë kryeministër i Rumanisë që nga 23 dhjetori 2020, pasi nominimi i tij u miratua nga të dy Dhomat e Parlamentit. Në atë moment në kohë kriza e qeverisë ishte shkaktuar tashmë. Sepse në atë kohë kishte një pushim midis partisë Citus PNL dhe USR më të vogël. Citu e kishte provokuar këtë gjatë muajve duke shkarkuar dy ministra të USR. Për këto hapa, Citu kishte mbështetjen e Presidentit Klaus Iohannis.

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb