Sekretari për Marrëdhëniet me Publikun në Partinë Demokratike, Edvin Kulluri, ka qenë i ashpër me ata që bërtasin sipas tij për demokraci, duke shigjetuar kështu grupin e Gazment Bardhit dhe ata të Berishës.

Në linjën e ironisë, Kulluri shton; “Ky grup i madh ndërpartiak, majtas e djathtas është vete-emërtuar grupi parlamentar “ha Muço, pi Muço””. Mes të tjerash ai shton se do të vijojë beteja për hapjen e listave.

REAGIMI I KULLURIT
Sot ne Shqipëri ka dy “parti politike” përtej gjithë partive të regjistruara ne gjykate: Partia e Listave te Hapura dhe Partia e Urrejtjes Ndaj Votes! Anëtarët e partisë se dyte jane shtrire ne te gjita partite politike. Jane produkt i sistemit te mbyllur te 2008 e qe s’kanë zhvilluar asnjë gare e as debat brenda dhe jashte partive, pra ne zgjedhje.
Bërtasin tërë ditën për “demokraci, vote, zhvillim” e nderkohe e urrejne votën dhe konkurrencën si “djalli temjanin”! Jane te lumtur me emerimin ne parlament nga kryetari ne 12 pa 5 te nates kushdo qofte ai apo sigla! Hane qyl rrogen e emerimit, krekosen me salla bosh e kuti ku vota nuk numerohet por thjesht u lexohet emri “deputet” nga KQZ!
Jane ata qe jane dakord me kryetarin ende pa filluar kryetari fjalën ne konferenca degësh apo mbledhje kryesie, asambleje apo këshillash kombëtar! Ky grup i madh ndërpartiak, majtas e djathtas eshte vete-emertuar grupi parlamentar “ha Muco, pi Muco”!
Partia e pare e Listave te Hapura po ashtu ka anetare ne te gjitha partite politike! Jane njerez qe kane kaluar heresin ose kane qene shume prane kalimit por jane perplasur me “listen e gatshme” qe eshte gatuar ne 2008. Ose jane politikane qe duan sfiden, garen e debatin. E shohin politiken si perfaqesim, vote e legjitimitet. Nuk “perloten me shami ne dore” nga fjalimet e shefave por respektojne institucionet e partive dhe kryetaret si te tille. Nuk kapin per xhakete shoferet dhe familjaret e kryetareve apo biznesemenet afer tyre. Thjesht duan ate per te cilen shumica e shqiptareve dolen ne sheshe ne dhjetor te 1990: lirine per te zgjedhur qeverisjen e tyre! Kaq! Kerkojne te jene njerez te lire.
Deri tani partia e dyte eshte shumice por nuk ka te drejte. Ndersa partia e pare jane me te pakte neper zyrat e parlamentit por perfaqesojne shumicen e shqiptareve qe u ka ardhur ne maje te hundes me “qylaxhinjte” e listave te mbyllura!
Kjo beteje e heshtur brenda partive dhe e hapur mes partive, eshte nje beteje qe ka nje rezultat te deritanishem! Kushtetuten dhe vendimin e Gjykates Kushtetuese per te HAPUR LISTAT! Beteja vazhdon….
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb