Katër partitë kryesore të majta të Francës kanë rënë dakord të formojnë një “Front Popullor” (NPF) për të konkurruar në zgjedhjet e parakohshme, duke bërë fushatë në një platformë të përbashkët dhe duke paraqitur një kandidat të vetëm në çdo zonë elektorale.

Partia Socialiste (PS), të Gjelbërit, Komunistët dhe Franca e Papërkulur (LFI) e udhëhequr nga Jean-Luc Mélenchon thanë se kishin arritur marrëveshje pas disa ditësh bisedimesh të vështira dhe do të paraqesin manifestin e tyre më vonë të premten.

“Një faqe e re në historinë e Francës është shkruar”, thanë ata në një deklaratë të përbashkët. Mélenchon shkroi në Twitter “urimet më të ngrohta dhe falënderimet për negociatorët tanë që patën katër netë pa gjumë” duke vendosur për programin dhe kandidatët.

Politikanët nga aleanca kanë thënë se politikat e dakorduara përfshijnë uljen e moshës së daljes në pension, të cilën Presidenti Emmanuel Macron e ngriti në një ndryshim jopopullor vitin e kaluar, duke lidhur pagat me inflacionin dhe duke futur një taksë mbi pasurinë për të pasurit.

Ian Brossat, një senator komunist, tha se ndryshimi i daljes në pension, i cili çoi në protesta masive në rrugë, do të anulohej dhe mosha e pensionit në Francë do të kthehej në 60 vjeç. Deputeti i LFI François Ruffin tha se e majta tani mund të “fillojë fushatën tonë – me qëllim duke fituar!”

Sondazhet sugjerojnë se NPF, një përsëritje e aleancës së majtë-gjelbër Nupes të formuar për zgjedhjet parlamentare të 2022 në Francë, nuk ka gjasa të mundë Rally Kombëtare (RN) të ekstremit të djathtë të Marine Le Pen, e cila ka rreth 33% të votave.

Por mund të kapë më shumë se 25%, duke i dhënë asaj më shumë se mjaftueshëm deputetë në asamblenë kombëtare me 577 vende për të parandaluar si koalicionin qendror të Macron – që parashikohet të humbasë gjysmën e deputetëve të tij – dhe RN, e cila mund të dyfishojë numrin e saj, që të mos formojnë një shumicë të qëndrueshme.

Ndërsa Nupes, aleanca e majtë-gjelbër punoi së bashku në vitin 2022 përpara një lufte lidershipi, taktikat polarizuese dhe dallimet politike të Mélenchon, veçanërisht mbi konfliktin Izrael-Hamas në Lindjen e Mesme, shkaktuan kolapsin e saj de facto.

Macron thirri votimin e parakohshëm, i cili do të mbahet në dy raunde më 30 qershor dhe 7 korrik, të dielën e kaluar pasi lista e tij në zgjedhjet evropiane pësoi një disfatë dërrmuese nga RN, duke menaxhuar më pak se gjysmën e rezultatit të partisë së ekstremit të djathtë.

Përplasjet e brendshme kanë vazhduar në Les Républicains të qendrës së djathtë, partia e ish-presidentëve Jacques Chirac dhe Nicolas Sarkozy, pasi presidenti i saj, Éric Ciotti, njoftoi një aleancë të papritur me RN.

Kjo bëri që pjesa tjetër e lidershipit të partisë ta votonte atë të mërkurën, por Ciotti tha të enjten se ai ishte ende lider i partisë, duke i hedhur poshtë përpjekjet për ta rrëzuar atë si “përpjekje të paligjshme, beteja të vogla nga njerëz mediokër … që nuk kuptojnë asgjë”.

Ciotti e ka quajtur votën e kundërshtarëve të tij një përpjekje “marrëveshjeje” dhe tha se ai po sfidonte vlefshmërinë e saj në gjykatë. Një gjykatë e Parisit do të shqyrtojë rastin më vonë të premten, thanë burime gjyqësore për Agence France-Presse.

Duke folur në BFM-TV të premten në mëngjes, Jordan Bardella, presidenti 28-vjeçar i RN dhe kryeministër i mundshëm nëse partia e ekstremit të djathtë fitonte shumicën në parlament, tha se aleanca e krahut të djathtë do të paraqiste një kandidat të përbashkët në rreth 70 zona zgjedhore.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb