Pas presidentit të SHBA Joe Biden, edhe ministri britanik dhe Sajid Javid është treguar i ashpër ndaj presidentit rus Vladimir Putin duke e cilësuar atë ‘kriminel lufte’.

Ndërsa ka folur për luftën në Evropë, shprehu pikëllimin e tij për varrezat masive në Mariupol dhe vrasjen e grave shtatzëna.

“Të mos gabojmë, Vladimir Putin është një kriminel lufte. Ai është një kërcënim për njerëzit e lirë kudo dhe do të mbajë përgjegjësi për këtë”, tha Javid.

Nga ana tjetër kujtojmë se Kremlini e ka quajtur deklaratën e Biden të pafalshme.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb