Ushtria e Ukrainës lejohet të përdorë raketa me rreze më të gjatë të dhëna nga SHBA për të goditur objektivat brenda Rusisë, më shumë se vetëm në linjat e frontit pranë Kharkiv, nëse Kievi po vepron në vetëmbrojtje, tha Pentagoni.

Presidenti Joe Biden fillimisht hoqi kufizimet se si Ukraina mund të përdorte municionet e ofruara nga SHBA për t’i dhënë asaj një mundësi tjetër për të mbrojtur më mirë qytetin lindor të Kharkiv nga një breshëri e pamëshirshme e raketave ruse, raportoi AP.

Që nga fillimi i pushtimit të Rusisë në vitin 2022, SHBA-ja kishte mbajtur një politikë për të mos lejuar Ukrainën të përdorte armët që ofronte për të goditur objektivat brenda Rusisë nga frika e përshkallëzimit të mëtejshëm të luftës.

Rusia ka qëlluar mbi objektivat ukrainas nga brenda kufirit të saj, duke e trajtuar zonën e saj si një “zonë të sigurt”, tha Pat Ryder, sekretari i shtypit i Pentagonit.

“Ndërsa ne i shohim ato forca që kryejnë ato lloje operacionesh nga përtej kufirit, ne kemi shpjeguar se Ukraina mund dhe ka të drejtë të qëllojë për t’u mbrojtur”, u tha Ryder gazetarëve të enjten.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: