Të paktën 35 persona raportohet të kenë vdekur dhe 100 të plagosur, pasi raketat ruse goditën një stacion hekurudhor të mbushur me njerëz që përdorej për evakuimin e civilëve në Ukrainën lindore. Mes viktimave kishte gra edhe fëmijë, shkruan The Times.

Mijëra civilë ishin në stacionin hekurudhor në Kramatorsk kur u godit nga dy raketa ruse mëngjesin e sotëm, tha guvernatori i rajonit, duke shtuar se midis të vdekurve kishte gra dhe fëmijë.

Sipas autoriteteve ukrainase, dyshohet se stacioni hekurudhor ishte shënjestruar qëllimisht.

Një mesazh i shkruar në rusisht në anën e raketës përforcuese të raketës, duket se lexonte: “Për fëmijët”.

Kujtojmë se një linjë hekurudhore e përdorur nga banorët e një qyteti tjetër, Slovyansk, u hodh në erë nga forcat ajrore ruse në fillim të kësaj jave, duke penguar evakuimin.

Ndërkaq Rreth 700,000 civilë janë ende të bllokuar në Donetsk dhe Luhansk , dy provincat që përbëjnë rajonin e Donbasit.

Sulmi erdhi pasi Presidenti Zelensky paralajmëroi se së shpejti do të zbuloheshin mizoritë e tjera nga forcat ruse në Ukrainë.

Ndërsa Bashkimi Evropian po bën sot vizitën e tij zyrtare më të lartë në Kiev që nga fillimi i konfliktit.

Në fjalimin e tij gjatë natës, Zelensky tha se situata në Borodyanka , një qytet në veriperëndim të Kievit që u pushtua nga rusët, ishte “shumë më keq” sesa në Bucha , vendi ku u raportuan masakrat më të mëdha mizore të kryera nga forcat ruse.

Bota u tmerrua nga aktet e mizorisë të zbuluara rreth 15 milje larg Bucha-s , ku u shfaqën imazhe të njerëzve, disa me duar të lidhura, të cilët ishin qëlluar në pjesën e pasme të kokës.

Më shumë se 300 njerëz dyshohet se u vranë nga ushtarët rusë në Bucha; 50 prej tyre duket se janë ekzekutuar .

Rusia ka mohuar se ka shënjestruar civilët dhe pretendon se Ukraina organizoi sulmet për të nxitur komunitetin ndërkombëtar të vendosë sanksione të reja, pavarësisht nga provat në rritje për të kundërtën.

Fshati verior Yahidne, 80 milje në veriperëndim të Kievit dhe pak jashtë qytetit të Chernihiv, afër kufijve me Bjellorusinë dhe Rusinë, ishte gjithashtu i pushtuar nga ushtarët rusë për gati një muaj.

Banorët thanë se forcat e Putinit morën 130 burra, gra dhe fëmijë nga shtëpitë e tyre nën kërcënimin e armëve dhe i mbajtën në bodrumin e shkollës lokale për katër javë.

Ukraina Lindore është bërë fokusi i ri i pushtimit rus pas dështimit për të marrë Kievin.

Granatimet dhe të shtënat me raketa vazhduan gjatë natës në provincën Luhansk, por deri më tani trupat ushtarake ukrainase po mbajnë në kontroll situatën, tha guvernatori rajonal.

Presidenti Biden i quajti imazhet e ardhura nga Bucha “të tmerrshme” dhe tha se votimi i OKB-së për pezullimin e Rusisë nga organi i saj i të drejtave të njeriut tregoi se si “lufta e Putinit e ka bërë Rusinë një paria ndërkombëtare”.

“Shenjat e njerëzve që përdhunohen, torturohen, ekzekutohen – në disa raste kur trupat e tyre përdhosen – janë një zemërim për njerëzimin tonë të përbashkët”, shtoi Biden.

Administrata Biden tha se kishte dërguar më shumë se 1.7 miliardë dollarë ndihmë për sigurinë në Ukrainë që kur Rusia pushtoi më 24 shkurt.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb