Këngëtari britanik i popit dhe pedofili i dënuar Gary Glitter do të lirohet nga burgu në javët e ardhshme, pasi ka vuajtur pak më shumë se gjysmën e dënimit të tij 16-vjeçar për abuzim seksual me tre vajza të vogla. Glitter, emri i të cilit është Paul Francis Gatt, mund të lirohet nga burgu që në shkurt për sjelljen e tij shembullore, tha një burim i Ministrisë së Drejtësisë për gazetën The Sun.

78-vjeçari u bë i famshëm si një yll glam-rock në vitet 1970 dhe 1980, për shfaqjet e tij ekscentrike live. Në vitin 1999 ai u dënua për vepra penale të pornografisë së fëmijëve.

Sipas një raportimi në The Sun, këngëtari ka ende miliona dollarë në llogaritë e tij bankare dhe ka një apartament në Londër ku mund të jetonte pas lirimit. Çështja e tij nuk do të kalojë në bordin e lirimit me kusht, i cili mund të bllokojë lirimin e një të burgosuri nëse zbulon se ai ende përbën një kërcënim për shkak se u dënua me burgim të përjetshëm.

“Glitter ka qenë një i burgosur model dhe tani dënimi i tij pothuajse ka përfunduar”, thanë burimet për gazetën.

Rasti i tij nuk do të duhet të kalojë në bordin e lirimit me kusht, i cili mund të bllokojë lirimin e një të burgosuri nëse zbulon se ai ende përbën një kërcënim për publikun sepse ai u dënua me burgim të përjetshëm, raportoi Sun.

Bordi i provës konfirmoi se Glitter do të duhet të mbajë një rrip dore pas lirimit të tij.

Glitter u dënua për abuzim seksual me një të mitur në Vietnam në vitin 2006 dhe u burgos atje për tre vjet. Ai u deportua në Britaninë e Madhe, ku u regjistrua si shkelës seksual.

Në vitin 2015, Glitter u shpall fajtor për tentativë përdhunimi të një vajze tetë vjeçare, për seks me një vajzë nën 13 vjeç dhe katër akuza për ngacmim të një vajze tjetër të mitur. Veprat penale ndodhën midis viteve 1975 dhe 1980.

“Është e vështirë të vlerësohet shthurja e kësaj sjelljeje të tmerrshme.”tha gjykatësi Alistair McCreath në dënimin e tij, duke shtuar se ai do të donte që ai të mund ta kishte vënë Glitter pas hekurave për më shumë kohë, por kjo ishte e kufizuar sepse krimet u kryen në vitet 1970.

Një nga viktimat e Glitter, Diem nga Vietnami, të cilën ai e dhunoi kur ajo ishte vetëm 10 vjeç në 2006, tha për Sun se beson se do të mbetet gjithmonë një kërcënim.

“Do të jetë gjithmonë një rrezik i tmerrshëm për vajzat e reja. Është e frikshme të mendosh se ai së shpejti mund të jetë i lirë, edhe pse është në anën tjetër të botës dhe është shumë larg meje” , tha ajo.

Hiti i këngëtarit i vitit 1972 Rock and Roll Pjesa 2 është paraqitur në filmin e vitit 2019 ‘The Joker’.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb