Perëndimi nuk do ta mposhtë Rusinë në luftën ‘proxy’ që ka nisur në Ukrainë, deklaroi të hënën kryeministri hungarez Viktor Orban.

“Kjo është një luftë proxy,” tha udhëheqësi hungarez në një fjalim në Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë. Sipas Orban, “të gjithë e dinë” se furnizimet për përpjekjet e luftës së Kievit nuk sigurohen nga vetë Ukraina, por “nga ata që qëndrojnë pas saj”.

Duke vënë në dukje se Kievi është plotësisht i varur nga aleatët e tij perëndimorë në luftën kundër Rusisë, Orban tha se është e qartë se “Perëndimi nuk do ta fitojë këtë luftë”.

“Ka vetëm një zgjidhje: negociatat e paqes duhet të fillojnë herët a vonë,” përfundoi Orban, duke shprehur shpresën se një marrëveshje paqeje do të arrihet “herët a vonë” me pjesëmarrjen e SHBA.

Kryeministri hungarez ka thënë se çdo shpresë për t’i dhënë fund konfliktit Ukrainë-Rusi është në duart e SHBA-së, mbështetësit kryesor të Kievit, ndërsa pretendon se vendet perëndimore kanë humbur mundësinë për të arritur një marrëveshje paqeje për Ukrainën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb