Numri i të vdekurve nga përmbytjet në shtetin më jugor të Brazilit, Rio Grande do Sul, u rrit në 147, thanë autoritetet lokale të hënën, ndërsa 127 persona janë ende të zhdukur.

Shirat e dendur kanë bërë që disa lumenj dhe liqene në rajon të arrijnë nivelet e tyre më të larta ndonjëherë.

Përmbytjet bllokuan rrugët dhe ndërprenë logjistikën, duke shkaktuar mungesë të mjeteve thelbësore të jetesës në zona të caktuara.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb