Ujërat e përmbytjeve po vijojnë që të rriten në pjesë të ndryshme të Gjermanisë jugore dhe tashmë po përhapen edhe në Austri e në Hungari.

Pesë persona tashmë janë konfirmuar të vdekur nga moti i keq. Shiu i madh ka çuar në daljen nga shtrati të lumenjve në Bavari dhe në Baden-Uurttemberg.

Një nga viktimat ishte edhe një grua, që u rrëmbye nga shirat, teksa ndodhej në automjet. Në disa qytete gjermane niveli i ujit ka shkuar deri në 10 metra, që është një rekord më vete për më shumë se një dekadë.

Gjermani2
Gjermani2
Gjermani3
Gjermani3

Nivelet e Danubit janë rritur gjithashtu në Austri dhe Hungari. Danubi doli nga shtrati në Linz, duke lënë të zhytura në ujë zonat afër brigjeve të lumit. Edhe dëmet materiale janë të konsiderueshme.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: