Një përpjekje e Hamasit për të pushtuar nga deti u zmbraps nga ushtria izraelite në zonën Zikim, në veri të Gazës.

Një zëdhënës i ushtrisë izraelite tha se marina sulmoi njerëzit e Hamasit ndërsa ata “përpoqën të depërtonin në territorin izraelit në zonën e Zikim nga deti”. Zikim është një vend i vogël në Izrael, në veri të Rripit të Gazës.

Zëdhënësi shtoi se “avionët luftarakë sulmuan instalimin ushtarak nga ikën terroristët”, ndërsa thuhet se 8 persona u vranë.

Gjatë incidentit, një alarm i dyshuar për infiltrim ra në komunitetet kufitare Zikim dhe Karmia. Ushtria izraelite thotë se një avion luftarak kreu gjithashtu një sulm ajror kundër një kompleksi nga ku u nisën terroristët.

Një video me ushtarët izraelitë është publikuar nga kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu.

“Me luftëtarët në fushë ne kemi vetëm një detyrë: Të shtypim Hamasin dhe ne nuk do të ndalemi derisa të përfundojmë punën”, shkroi Netanyahu në llogarinë e tij të mëparshme në Twitter. Më herët, kryeministri izraelit u takua me presidentin francez Emmanuel Macron.

Para fjalimit të Macron, Netanyahu foli duke theksuar se “brutaliteti i Hamasit nuk kërcënon vetëm hebrenjtë, por të gjithë rajonin, Evropën, botën. Hamasi përfaqëson sulmin e barbarizmit kundër qytetërimit”.

Sulmi i Hamasit i 7 tetorit ishte “sulmi më i keq terrorist që bota ka parë që nga 11 shtatori. Krahasisht, ishte 20 herë më shumë se 11 shtatori. Ashtu si Ana Frank, fëmijët hebrenj u fshehën në papafingo nga këto përbindësha, dhe më pas “i gjetën dhe i therën”, shtoi kryeministri izraelit.

Më pas ai iu drejtua presidentit francez dhe tha: “Francezët e njohin terrorizmin. Ashtu si ju refuzoni të toleroni këtë kërcënim, populli i Izraelit refuzon të ketë një enklavë të ISIS në kufijtë e tij. Kjo nuk është një enklavë e ISIS-it mijëra kilometra larg Evropës. Është njësoj si të flasësh për një ISIS në periferi të Parisit, një ISIS që mund të shkosh me makinë 20 minuta për të arritur në Paris. Ne nuk mund të jetojmë kështu, askush nuk mund të jetojë kështu”. Ai shtoi: “Ne do të bëjmë çdo përpjekje për të liruar pengjet dhe do të bëjmë çdo përpjekje për të mbrojtur qytetarët palestinezë nga dëmtimi”.

Kryeministri izraelit lëshoi ​​gjithashtu një paralajmërim për Hezbollahun libanez, duke theksuar se “nëse Hezbollahu bën gabimin e pjesëmarrjes në këtë luftë në mënyrë domethënëse, do të pendohet për të… shkatërrimi që do të pësojë do të jetë i paimagjinueshëm dhe me pasoja të tmerrshme.”

Sulmet e fundit me raketa

Për të tretën herë brenda pak orësh, organizata islamike palestineze Hamas lëshoi ​​një breshëri raketash që synonin zonën e Tel Avivit.
Sirenat ranë, sipas Times of Israel, në të gjithë qytetin dhe në lindje rreth aeroportit Ben Gurion.

Sulmi me raketë është pjesë e një breshëri sulmesh nga Gaza që synojnë zonat më të populluara të Izraelit.

Ky është bombardimi i tretë në më pak se dy orë dhe duhet të jetë më intensivi. Hamasi mori përgjegjësinë për sulmet e mëparshme.

Zëdhënësi ushtarak izraelit, kundëradmirali Daniel Hagari përsëriti sot se ushtria izraelite është “gati dhe e vendosur” për “fazën e ardhshme” të luftës dhe se është në pritje të urdhrave politike.

Në konferencën e përditshme për shtyp, zëdhënësi ushtarak këmbënguli se Izraeli po “mësonte” nga përvoja e Shteteve të Bashkuara në Lindjen e Mesme, por “lufta jonë po zhvillohet në kufijtë tanë, jo mijëra milje larg Izraelit” dhe shtoi se ai besonte se konfliktet ushtarake do të zgjasin “shumë” javë.

Daniel Hagari tha se Egjipti po luan një rol kyç në negociatat për lirimin e pengjeve në Gaza, një çështje që është një prioritet kryesor për Izraelin.

Ndërkohë, operacioni tokësor i shumëpërfolur i Izraelit në Rripin e Gazës po vonohet, ndërkohë që takimet dhe kontaktet mes zyrtarëve amerikanë dhe izraelitë për “fazën tjetër” të luftës po shtohen.

Uashingtoni nuk beson se pala izraelite ka vendosur qëllime të arritshme dhe specifike për operacionin ushtarak në Rripin e Gazës, ndërsa, sipas zyrtarëve amerikanë, Izraeli ende nuk ka vendosur nëse dëshiron të kryejë një sulm tokësor në shkallë të gjerë ndaj palestinezëve, enklavë apo nëse do të vazhdojë me një seri operacionesh tokësore dhe të shënjestruara të forcave speciale ushtarake kundër Hamasit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb