Vladimir Putin tha sot se ‘përpjekjes së Perëndimit për të pasur dominim global’ po i vjen fundi, pasi ai paralajmëroi se po përpiqet të ‘fshijë Rusinë’ me një ‘përpjekje ekonomike’ sanksionesh.

Presidenti rus, duke folur në një takim të qeverisë televizive në Moskë, tha se mbajtja nën kontroll e Rusisë ishte një politikë afatgjatë e Perëndimit dhe se masat e tij ekonomike ishin dritëshkurtër pasi “shumica e vendeve nuk i mbështesin sanksionet”.

Putin pretendoi se konflikti kishte qenë thjesht një pretekst për Perëndimin për të vendosur sanksione sepse “ata thjesht nuk duan një Rusi të fortë dhe sovrane”.

“Perëndimi as nuk shqetësohet të fshehë faktin se qëllimi i tij është të dëmtojë të gjithë ekonominë ruse, çdo rus,” tha ai, duke shtuar se veprimet e Perëndimit “vetëm do të forconin” Moskën.

Ai tha se Rusia ishte e gatshme të diskutonte statusin neutral të Ukrainës në bisedimet që synojnë t’i jepnin fund armiqësive, por ajo do të përmbushte ende objektivat e operacionit të saj ushtarak, që “po shkonte sipas planit”.

Por ai u tha gjithashtu rusëve, me fjalë që kujtojnë fjalimet e presidentit ukrainas Vlodymyr Zelensky, se “ne po luftojmë për sovranitetin tonë dhe të ardhmen e fëmijëve tanë”.

Kjo deklaratë është e fundit e propagandës së Moskës në një përpjekje për të justifikuar pushtimin e tyre të Ukrainës për qytetarët rusë – duke përfshirë pretendimet se lufta ka të bëjë me ‘denazifikimin’ e vendit dhe parandalimin e një gjenocidi të minoriteteve të kryera nga Kievi.

Nëse Perëndimi mendonte se Rusia do të tërhiqej, nuk e kuptonte Rusinë, tha Putin në ditën e 21-të të luftës kundër Ukrainës.

Ai pretendoi se operacioni në Ukrainë po shpaloset ‘me sukses, në përputhje të plotë me planet e para-miratuara’ dhe paralajmëroi se Perëndimi po përpiqet të ngjallë konfliktin civil.

Në pranimin e tij më të qartë të dhimbjes së shkaktuar nga sanksionet perëndimore, ai tha se inflacioni dhe papunësia do të rriteshin, por premtoi mbështetje për familjet me fëmijë.

Do të nevojiteshin ndryshime strukturore në ekonomi, tha Putin, ndërsa akuzoi Perëndimin se po përpiqet të ‘na shtrëngojë, të bëjë presion mbi ne, të na kthejë në një vend të dobët dhe të varur’.

Ndërkohë TV shtetëror rus Rossiya transmetoi një segment mbi planet e betejës për të pushtuar shtetet baltike, duke treguar një tabelë të bardhë me rrugë të mundshme në televizion drejtpërdrejt.

Kjo vjen pasi akuza të reja për krime lufte u hodhën ndaj Putinit pasi u shfaq një video që supozohej të tregonte të paktën 10 civilë ukrainas të vrarë ndërsa ishin në radhë për bukë jashtë Chernihiv.

Pamjet e reja me dron duket se tregojnë ushtarët rusë duke ekzekutuar një civil të vetmuar ukrainas teksa ai mbante duart lart për t’u dorëzuar në një autostradë në perëndim të Kievit javën e kaluar.

Autoritetet ruse kanë këmbëngulur në mënyrë të përsëritur se forcat e tyre po synojnë vetëm lokacione strategjike ushtarake dhe nuk po bëjnë luftë kundër popullatës civile të Ukrainës, por kjo vjen pasi dy blloqe banimi në Kievin perëndimor u goditën nga bombardimet gjatë natës.

Trupat e Moskës filluan të godasin qytetin jugor të Ukrainës, Zaporizhzhia herët të mërkurën, disa orë pasi rreth 20,000 refugjatë mbërritën përmes një korridori humanitar nga Mariupol.

Raportet dolën gjithashtu gjatë natës se forcat ruse në Mariupol kishin grumbulluar 400 njerëz nga shtëpitë fqinje me spitalin numër dy të qytetit, së bashku me 100 mjekë dhe pacientë që ishin tashmë brenda, dhe po refuzonin t’i linin të largoheshin në një përpjekje për të përdorur civilët si mburoja njerëzore.

Betejat gjithashtu vazhduan në qytete si Mariupol, Kharkhiv dhe Mykolaiv, si dhe në qytetet periferike jashtë Kievit të mërkurën, gati tre javë pasi Putini urdhëroi një pushtim të plotë të fqinjit të tij perëndimor.

Por megjithëse avancimi tokësor i Rusisë në Kiev ka ngecur, njerëzit e Moskës kanë vazhduar bombardimet e vazhdueshme të kryeqytetit dhe qyteteve të tjera anembanë vendit, pasi numri i njerëzve që ikin nga Ukraina në mes të luftimeve më të ashpra në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore ka kaluar 3 milionë.

Organi i OKB-së për të drejtat e njeriut thotë se 691 civilë janë vrarë dhe 1,143 janë plagosur, por pranon se këto shifra ka të ngjarë të jenë më shumë.

Por dukej se kishte një lëvizje për negociatat e paqes midis Ukrainës dhe Rusisë, ndërsa të dyja palët bënë deklarata mbi bisedimet.

Ukraina të mërkurën kërkoi garanci se forcat ndërkombëtare do të ‘parandalojnë sulmet’ në të ardhmen dhe hodhi poshtë propozimin e Rusisë që Kievi të bëhet ‘neutral’ si Austria ose Suedia, ndërsa bisedimet e paqes për t’i dhënë fund luftës vazhdonin.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: