Trishtim i papërshkrueshëm ka përfshirë Tyrnavosin që nga vdekja e 42-vjeçares Vaya Bleka-Karacosta e cila ndodhej në vagonin e dytë të trenit fatal që u përplas me trenin tregtar në Tempi.

Mëngjesin e sotëm, të afërmit dhe miqtë i kanë dhënë “lamtumirën e fundit” 42-vjeçares që punonte në Spitalin e Përgjithshëm Shtetëror të Larisës, në Kishën e Shenjtë të Panagia Faneromeni në Tyrnavos.

Pas udhëtimit të Vaya për në Selanik fshihet një tragjedi e madhe. 42-vjeçarja ndodhej në vagonin e dytë të trenit dhe ishte ndër 36 trupat e parë që u identifikuan dhe u transferua fillimisht në Universitet dhe më pas në Spitalin e Përgjithshëm. Infermierja Vaya Bleka-Karakosta, nënë e dy fëmijëve, një vajze 19 vjeç dhe një djali 15 vjeç, kishte rezervuar një biletë për trenin fatal për të marrë një avion nga Selaniku për në SHBA.

Ajo do të kalonte tre javë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës me bashkëshortin e saj, ushtar i Forcave Ajrore, i cili ka qenë atje, për herë të fundit në kuadër të bashkëpunimit mes dy vendeve. Prindërit e 42-vjeçares kanë qëndruar me fëmijët dhe kanë qenë të parët që janë informuar për ngjarjen tragjike. Dhimbja është e padurueshme për ta dhe vëllain e saj, bashkëshortin e ardhur për varrimin e saj, si dhe dy fëmijët e saj që humbën papritur nënën.

Me një mesazh ngushëllimi, Stafi Mjekësor i Klinikës së Patologjisë të Spitalit të Përgjithshëm të Larisës i ka “lamtumirur” Vaia Bleka-Karakosta, duke folur për një nënë dhe bashkëshorte të mirë, kolege dhe infermiere e përkushtuar. “Ne do ta kujtojmë gjithmonë për mirësinë e saj, punën e saj të palodhur, shoqërinë dhe bujarinë e saj”, theksuan kolegët e saj në mesazhin e tyre.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: