Me përshkallëzimin e dhunës në Sudan, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres lëshoi ​​një lutje të zjarrtë për ndërhyrje ndërkombëtare, ndërsa i bëri thirrje popullit sudanez të bashkohet për të ardhmen e vendit.

Duke nënvizuar situatën e rëndë me të cilën përballen miliona sudanezë të kapur në konfliktin midis forcave qeveritare dhe milicive të armatosura gjatë një konference për shtyp, Guterres tha: “Populli sudanez ka nevojë dëshpërimisht për mbështetjen dhe bujarinë e komunitetit global për t’i ndihmuar ata të kalojnë këtë makth”.

Duke përmendur përçarjen e fundit midis Iranit dhe Izraelit, Guterres tha se “bota po harron popullin e Sudanit” dhe vuri në dukje se “raportet e fundit për përshkallëzimin e armiqësive në El Fasher, kryeqyteti i Darfurit të Veriut, janë një shkak i ri për alarm të thellë.”

“E vetmja rrugë për të dalë nga ky tmerr është një zgjidhje politike. Në këtë moment kritik, përveç mbështetjes globale për ndihmën, ne kemi nevojë për një shtytje të përbashkët globale për një armëpushim në Sudan, e ndjekur nga një proces gjithëpërfshirës paqeje,” tha ai.

Duke vënë në dukje se një tranzicion demokratik në Sudan “duhet të jetë një proces gjithëpërfshirës që reflekton të gjithë zërat”, shefi i OKB-së tha më tej: “E ardhmja e Sudanit kërkon kontributet, pjesëmarrjen dhe vizionin e të gjithë sudanezëve”.

Ai pohoi gjithashtu angazhimin e palëkundur të OKB-së për të siguruar një të ardhme paqësore dhe të sigurt për popullin sudanez.

“Unë nuk do të heq dorë nga thirrjet e mia për të gjitha palët për të ulur armët dhe për të përmbushur aspiratat e popullit sudanez për një të ardhme paqësore dhe të sigurt,” shtoi ai.

Lufta në Sudan shpërtheu më 15 prill 2023 për shkak të mosmarrëveshjeve për integrimin e Forcave të Mbështetjes së Shpejtë (RSF) në ushtri midis shefit të ushtrisë Abdel Fattah al-Burhan dhe komandantit të RSF-së Mohamed Hamdan Dagalo.

Konflikti ka shkaktuar një krizë shkatërruese humanitare dhe përleshjet kanë vrarë afro 16,000 njerëz dhe kanë zhvendosur miliona.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb