Civilët që kanë mbetur në rajonin Luhansk të Ukrainës lindore janë nxitur të largohen nga një zyrtar lokal, pasi luftimet në zonë janë përshkallëzuar.

Më shumë se 70,000 banorë të rajonit të Luhansk nuk janë larguar ende për në qytete të sigurta, sipas Serhii Haidai, kreu i administratës rajonale të Luhansk.

Rreth 330,000 njerëz jetonin në pjesët e Luhanskut që nuk ishin nën kontrollin separatist përpara fillimit të pushtimit rus të Ukrainës, tha Haidai në llogarinë e tij në Telegram të shtunën.

Më shumë se 32,000 njerëz janë evakuuar në 52 ditë me transport të organizuar dhe më shumë se 200,000 ishin larguar vetë.

“Është jashtëzakonisht e rrezikshme të qëndrosh në qytete tani. Granatimet u intensifikuan,” tha Haidai.
Ai gjithashtu akuzoi forcat ruse për sulmimin e zonave civile në qytetet më të prekura të Rubizhne, Popasna dhe Hirske, të cilat ai tha se ishin “shkatërruar përtej njohjes”.

Rreth 70% e Severodonetsk – qyteti kryesor në zonën nën sulmin rus – u shkatërrua, por rreth 20,000 nga 130,000 qytetarët që jetonin atje para luftës mbetën në qytet, tha ai.

Granatimet në Kreminna dhe Lysychansk vazhduan ditë e natë, shtoi Haidai. Një ekip i CNN në Lysychansk të shtunën në mëngjes dëshmoi granatimin e një tregu në qytet.
“Shkatërrimi i zonës në një shkallë të tmerrshme. Është jashtëzakonisht e vështirë të ndihmosh ata që kanë mbetur. Vullnetarët vdesin,” tha Haidai.

Komentet e Haidait vijnë mes paralajmërimeve për një ofensivë të madhe ruse në Ukrainën lindore, ku imazhet e reja satelitore kanë kapur një numër në rritje të trupave ruse dhe automjeteve të blinduara që derdhen në rajon.

Pavarësisht sanksioneve ekonomike dhe kritikave të theksuara nga liderët globalë, presidenti rus Vladimir Putin duket i gatshëm të përdorë pothuajse çdo mjet të nevojshëm për të përmbushur ambicien e tij për të fituar kontrollin e atij rajoni.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb