Persona të armatosur të paidentifikuar kanë sulmuar një shkollë në një qytet në Rajonin Jugperëndimor të Kamerunit, duke vrarë të paktën tre nxënës dhe një mësues, sipas një grupi lokal për të drejtat e njeriut.

Qendra për të Drejtat e Njeriut dhe Demokracinë në Afrikë (CHRDA) tha në një deklaratë të mërkurën se disa të tjerë u plagosën në sulmin në Ekondo Titi. Ai identifikoi nxënësit e vrarë të moshave 12, 16 dhe 17 vjeç dhe viktimën e katërt si mësuese e gjuhës frënge.

“CHRDA dënon më fort këtë sulm ndaj fëmijëve të shkollave dhe mësuesve,” tha grupi në një deklaratë , ndërsa i bëri thirrje qeverisë që të marrë masa për të “hetuar në mënyrë të paanshme dhe efektive incidentin”.

“Merrni të gjitha masat e nevojshme për t’i dhënë fund krizës anglofone me një dialog të vërtetë dhe gjithëpërfshirës”, thuhet në deklaratë.

Konflikti më shumë se katër vjeçar anglofonë filloi kur forcat qeveritare përdorën forcë vdekjeprurëse për të shtypur protestat paqësore të avokatëve dhe mësuesve kundër margjinalizimit të perceptuar nga qeveria me shumicë frankofone e vendit. Si përgjigje, dhjetëra grupe të armatosura separatiste u formuan më pas për të luftuar për një komb të pavarur të quajtur Ambazonia.

Rreth 4,000 njerëz janë vrarë deri më tani në konflikt, me më shumë se 700,000 njerëz të detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre. Grupet e të drejtave të njeriut kanë akuzuar separatistët dhe forcat qeveritare të sigurisë për kryerjen e abuzimeve.

Kenneth Nanji, kryebashkiaku i Ekondo Titi, gjithashtu konfirmoi sulmin në shkollë pa dhënë një numër të viktimave.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: