Dy anëtarë të Policisë Kombëtare të Perusë vdiqën pasi varka e tyre u përmbys në një mision shpëtimi në lumin Majes në rajonin jugor të Arequipa, tha ministria e brendshme e Perusë.

Shtatë oficerë thuhet se ishin në varkë, duke kërkuar për një nga tre minatorët që ishin zhdukur përgjatë lumit ditë më parë. Pesë të tjerët u dërguan në një spital lokal me lëndime të lehta.

Trupat e Percy Coronel Condori dhe Jorge Marquez Martinez u gjetën disa orë pasi anija u përmbys, sipas mediave lokale.

Duke cituar burime policore, transmetuesi i lajmeve Radio Programas del Peru tha se përmbysja ka të ngjarë të jetë shkaktuar nga “rryma e fortë” e lumit në rrethin Aplao në provincën Castilla në Arequipa.

“Nuk e dimë nëse oficerët kishin apo jo pajisjet e nevojshme të sigurisë për këtë lloj pune”, thanë burimet.

Arequipa ka parë shira të dendur ditët e fundit që shkaktuan rrjedhjen e fortë të lumit, sipas Latina Television.

Në një postim në X, Ministria e Brendshme shprehu “ngushëllimet e saj të përzemërta për familjen dhe të dashurit” e dy oficerëve, të cilët “sakrifikuan jetën e tyre në krye të detyrës”.

E përditshmja peruane La Republica tha se incidenti me tre minatorët ndodhi më 20 shkurt teksa ata u përpoqën të kalonin lumin dhe u rrëmbyen nga rryma.

Pas disa ditësh pastrimi të lumit, oficerët e policisë gjetën trupat e dy minatorëve të zhdukur dhe vazhduan kërkimin për të tretin.

 

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb