Një peshkatar në Mbretërinë e Bashkuar u bë zilia e peshkatarëve kudo, pasi kapi një peshk të artë përbindësh gati 31 kilogramë – potencialisht më i madhi në botë. Një postim në Facebook që detajon kapjen e peshkut po bëhet viral në Facebook.

Andy Hackett, 42 vjeç, nxori gjigandin, me nofkën The Carrot, teksa peshkonte në Bluewater Lakes në Champagne, Francë, një nga vendet kryesore të peshkimit të krapit në botë, raportoi Daily Mail.

“Gjithmonë e dija që The Carrot ishte aty, por kurrë nuk e kisha menduar se do ta kapja”, tha Hackett, një drejtor i kompanisë me bazë në Worcestershire, për ‘Goldzillan’.

Jo një peshk i artë në vetvete, fanatik i natyrës me ngjyrë portokalli është në fakt një specie hibride e krapit të lëkurës dhe krapit koi, peshk dekorativ që zakonisht gjendet në pellgje. Ky ekzemplar i veçantë, i cili thuhet se është 20 vjeç, me sa duket u prezantua në liqen 15 vjet më parë “si diçka ndryshe për peshkatarët që përpiqeshin ta kapnin”, tha zëdhënësi i Blue Water Lakes, Jason Cowler për USA Today.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

“Që atëherë është rritur dhe rritur, por nuk del shpesh,” tha ai. “Ai ishte shumë i pakapshëm.”

“E dija se ishte një peshk i madh kur më mori karremin dhe shkoi anash e poshtë me të,” kujton peshkatari. “Më pas doli në sipërfaqe 30 ose 40 metra jashtë dhe pashë që ishte portokalli.

“Ishte e shkëlqyeshme për ta kapur atë, por ishte gjithashtu një fat i madh,” shtoi Hackett i cili kaloi 25 minuta të jashtëzakonshme duke rrëmbyer përbindëshin.

Karrota peshon 31 kg dhe është 13 kg më shumë se ai që konsiderohej më parë si peshku i artë më i madh në botë, i cili u kap nga banori i Minesotës Jason Fugate në 2019.

Pasi mori çmimin e tij, Hackett pozoi fotot dhe e lëshoi ​​krijesën përsëri në liqen. Më pas britaniku festoi kapjen e tij plot ngjyra në një mënyrë të përshtatshme duke pirë një filxhan çaj.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: