Shkrimtari Zija Çela i ftuar në emisionin ”Kjo Javë” të Nisida Tufës në Neës24 ka folur për mikun e tij, aktorin Rikard Ljarja i cili u nda nga jeta disa ditë më parë.

Çela thotë se ata të dy janë njohur në shkollën e mesme në Shkodër ku ishin të dy nxënës dhe pse jo në të njëjtën klasë por Zija Çela kishte mësues gjermanishteje të atin e Rikard Ljarjës.

Po ashtu çela thotë se Rikardin në shkollë e quante Riku dhe se fisnikërinë e tij e ka të trashëguar prej të atit Karlos.

 

”E mora vesh në orët e vona. Nëpërmjet një statusi të Mevlan Shanajt. Unë komentova dhe ajo u shpërnda në rrjetet sociale. Më pas isha i detyruar të bëja një status vetë për mikun tim.
I drejtohet një arkivit të veçantë. Këto në studio mund të nxirrni me butona fotot e Rijkard Ljarjas. Unë duhet të bëj një thirrje tjetër për aparatin trunor. Riku i thoja kur e kam njohur për herën e parë. Vdekja është e nxehtë, kjo e Rikut më vjen pak ndryshe. Më sjell pikëllimi ka atë ngjyrën e vetë si diamandi të zi.
E kam njohur në shkollë. E kemi bërë bashkë në Xheladin Fishta. Ai ishte viti i 4-t, unë i pari. Më parë njoha babain e tij. Karlo ishte mësuesi im i gjermanishtes. Vjen dhe më shfaqet me trupin filiskaj, me flokët e thinjura. Gjithë kohën që kishte studiuar jashtë e kishte kaluar me valsin austriak. Gjithë fisnikërinë e Karlos e njoha tek Rijkardi.
Mbaj mend mbrëmjet e vallëzimit, Rikardi i ulur me fizarmonikë. Sytë e mëdhenj të tij, melankolikë.
Emrin në shkollë e kishte Rik. Nuk njihej kurrë si djali i mësuesit. Ai mori maturën dhe si zogu që ikën marrëdhëneit u shkëputën, 64- 68. 64-65 ai ishte diplomuar.
Pikëllimi si diamandi i zi ka atë pamjet e mortit, varrimit që unë do kisha dashur. Unë kisha fjalën për atë pikëllimin e padukshëm.
Për vite të tëra u ndamë. Riku shkoi në Institutin e Lartë të Artegve. Kishte shumë talente por e kishin taksur prindërit të shkonte në shkollë muzike. I binte dhe fagotit në orkestrën simfonike të Preng Jakovit.”- tha Zija Çela.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb