Qeveria ka humbur votimin e tretë në Dhomën e Lordëve në lidhje me planin e saj për transferimin e emigrantëve në Ruanda.

Amendamenti i mëparshëm që do të miratohej ishte të garantonte që Ruanda të mos shpallet një vend i sigurt derisa kushtet e traktatit shoqërues – të nënshkruar në nëntor – të zbatohen plotësisht dhe të parashikojnë një mekanizëm monitorimi për ta vendosur këtë.

Ky amendament vendos mekanizmin për të përcaktuar se traktati është zbatuar plotësisht në mënyrë që Ruanda të shpallet e sigurt dhe fluturimet të nisin drejt këtij vendi afrikan.

Sky News shkruan se rezultati ishte 277 vota kundër kundrejt 167 pro, çka do të thotëç se qeveria humbi me një shumicë prej 110 votash më shumë se dy humbjet e mëparshme këtë pasdite.

Kryepeshkopi i Canterbury-t, i përndershmi Justin Welby, ka thënë se qëllimi i ligjit ndërkombëtar ishte të ndalonte qeveritë të bënin gjëra “që janë të gabuara”. Ai tha: “Qeveria po sfidon të drejtën ndërkombëtare për të kufizuar veprimet tona. Dhe qëllimi i ligjit ndërkombëtar është të ndalojë qeveritë të ecin përpara me gjëra që janë të gabuara.”

Bashkëmoshatari i konservatorëve, Lord Tugendhat, nipi i të cilit është ministri i sigurisë Tom Tugendhat, akuzoi ministrat se silleshin si partia në pushtet në romanin distopian të George Orwell-it, 1984, në lëvizjen e saj për të ligjësuar se Ruanda ishte e sigurt.

“Ky vend nuk është diktaturë, është një demokraci,” tha ai. “Megjithatë në këtë projektligj ajo kërkon të arrijë me Akt të Parlamentit atë që në 1984 partia në pushtet dhe aparatçikët e saj kërkuan të arrinin me torturë.”

Ai shtoi: “Nëse ky projekt-ligj shkon në librin e statutit në formën e tij aktuale, Ruanda do të jetë një vend i sigurt pavarësisht nga realiteti derisa statuti të shfuqizohet.”

Por ish-udhëheqësi i konservatorëve, Lordi Michael Howard tha se qeveria ka “të drejtën e plotë” të shpallë Ruandën një vend të sigurt për të larguar azilkërkuesit. Ai tha se Gjykata e Lartë kishte “shkelur” përgjegjësitë e qeverisë në vendimin e tyre të nëntorit se Ruanda nuk është një vend i tretë i sigurt.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb