Palestina e ka hedhur poshtë planin e Trump për lindjen e mesme si një zgjidhje për konfliktin shumëvjeçar Izrael- Palestinë.

Palestinezët kanë dalë në marshim ditën e sotme duke e quajtur ‘dita e zemërimit’ ndërkohë vetë Presidenti palestinez Mahmoud Abbas i cili tha se të drejtat e palestinezëve nuk janë në shitje.

‘Në themi njëmijë herë jo, jo, jo. Ne e refuzuam këtë marrëveshje që në fillim dhe qëndrimi ynë ishte korrekt’- tha Abbas.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Në fakt plan i Trump konsiston në ndarjen e Jeruzalemit duke i mbetur Izraelit si kryeqytet zyrtar ndërsa kryeqyteti i Palestinës do të ketë zonën lindore të Jeruzalemit. Por me këtë propozim Palestina mund të krijojë shtetin e vet sovran të njohur nga të gjithë, edhe pse në këtë aspect duhet të japë diçka.

Ky plan u mbështet nga kryeministri izraelit Netanyahu i cili tha se ky rast vjen vetëm një herë. Ai e konsideroi planin e Trump si marrëveshjen e shekullit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb