Nëse nuk e keni blerë ende Play Station 5, atëherë patjetër që ia vlen të prisni deri në nëntor kur do të dalë versioni i hollë.

Tre vjet pasi PS5 u lëshua për herë të parë, dizajni i tij i ri i përmirësuar do t’ju ndihmojë ta vendosni atë shumë më lehtë në televizorin tuaj. PS5 Slim do të dalë diku në nëntor 2023, me Sony ende që nuk ka dhënë një datë specifike të lëshimit.

Modeli i ri më elegant është 30% më i vogël dhe peshon 18% deri në 24% më pak në varësi të modelit që zgjidhni duke ruajtur fuqinë e modelit bazë.

Pjesa e brendshme e tij mbetet kryesisht e pandryshuar, megjithëse tastiera tani do të ketë një SSD 1TB në vend të SSD-së 825 GB që erdhi me lançimin e PS5. Konsola do të vazhdojë të dërgohet me 16 GB memorie GDDR6 dhe një procesor Ryzen Zen 2 nga AMD.

PS5 i ri ka një dizajn paksa më tërheqës dhe ofron mundësinë për të blerë një disk të lëvizshëm Ultra HD Blu-Ray në versionin dixhital të PS5.

Dhe versioni i ri i rinovuar i PS5 vjen me të njëjtin çmim si modeli origjinal. Në të njëjtën kohë, Sony do të ofrojë gjithashtu një disku Ultra HD Blu-ray, të shitur veçmas, për ata që blejnë PS5 Slim Digital Edition dhe duan opsionin për të përmirësuar, për të përdorur media fizike në të ardhmen.

Konsola e re gjithashtu vjen me një stendë të re. Megjithatë, kjo stendë funksionon vetëm për të mbështetur konsolën në modalitetin e peizazhit. Nëse dëshironi ta montoni PS5 vertikalisht, tani do t’ju duhet të blini një aksesor të veçantë për qëndrim vertikal. Ky dok i ri do të funksionojë me të gjitha modelet PS5, të reja dhe të vjetra. Edhe një herë, kapakët e tastierës PS5 janë rikthyer dhe Sony thotë se këto do të jenë të disponueshme në fillim të vitit të ardhshëm. Në lançim, një ngjyrë mat tërësisht e zezë do të shitet së bashku me ngjyrat e Deep Earth Collection në të kuqe vullkanike, blu kobalt dhe argjend të pastër.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb