Detaje të reja janë mësuar nga vrasja e dy efektivëve të policisë në Gjermani teksa ndodheshin në detyrë duke patrulluar në rrugë.

Mediat bëjnë me dije se ata janë një 24-vjeçare dhe kolegu i saj 29-vjeçar. Dy të rinjtë u qëlluan teksa ndodheshin në detyrë në rrethin Kusel në Rheinland-Pfalz.

Ata kishin ndaluar për kontroll një automjet të dyshimtë dhe kishin raportuar në radio. Pak momente më vonë erdhi edhe mesazhi i tyre i fundit. “Po na qëllojë”, thanë ata dhe menjëherë sinjali u ndërpre.

“Ata u qëlluan gjatë një kontrolli rutinë në Rrugën e Qarkut 22 në Ulmet rreth orës 4:20 të mëngjesit,” bëjnë me dije mediet gjermane.

Sipas informacioneve të BILD, në mesazhin e parë radiofonik që zyrtarët dërguan thuhej se kishin ndaluar një automjet të dyshimtë. Më pas ata zbuluan gjahun e ngordhur në bagazh dhe do të kryenin një inspektim.

Por menjëherë pas kësaj, papritur vjen mesazhi i dytë në radio. “Ata po qëllojnë mbi ne!” Kontakti i radios me ekuipazhin e patrullës u ndërpre.

Policia ka shkuar në vendngjarje. Sipas informacioneve të BILD, policja ishte e vdekur në momentin e mbërritjes së kolegëve të saj, ndërsa 29-vjeçari ka ndërruar jetë pak më vonë.

Për shkak të mesazhit që mbërriti në radio “Ata po qëllojnë mbi ne”, policia dyshon se kanë qenë të paktën 2 autorë.

Dyshohet se mund të kenë qenë gjuetarë pa leje të cilët kishin armët me vete.

Bernhard Christian Erfort, zëdhënës i policisë së Pallatinit Perëndimor tha për BILD: “Kolegët njoftuan përmes radios se po kontrollonin një automjet. Menjëherë pas kësaj, ata raportuan se kishte të shtëna. Më pas kolegët gjetën njërin të vdekur dhe njërin të plagosur, i cili vdiq më vonë.”

Autorët e arratisur aktualisht janë në kërkim. Në vendngjarje janë siguruar gjurmët. Sipas informacioneve nuk ka asnjë përshkrim të autorëve apo mjetit të arratisjes së përdorur. Nuk dihet ende drejtimi i arratisjes.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb