Rebelët Houthi kanë sulmuar një anije mallrash në Detin e Kuq.

Komanda Qendrore e SHBA (CENTCOM) ka deklaruar se anija ishte nisur drejt portit të Iranit, dhe s epo transportonte misër.

Anija u godit nga dy raketa, por ka pasur vetëm dëme të vogla dhe pjesëtarët e ekuipazhit nuk kanë pasur probleme.

Houthit janë një grup i lidhur me Iranin me bazë në Jemen, të cilët thonë se sulmet e tyre ndaj anijeve në Detin e Kuq janë një përgjigje ndaj luftës së Izraelit në Gaza.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: