Policia e Haitit ka marrë prova se 17 amerikanë dhe një kanadez të rrëmbyer nga një bandë janë gjallë.

Misionarët dhe anëtarët e familjes u rrëmbyen më 16 tetor ndërsa po ktheheshin nga një jetimore në një zonë në lindje të kryeqytetit Port-au-Prince të kontrolluar nga një prej bandave më të fuqishme të krimit të Haitit.

“Ne kemi prova që të gjithë pengjet janë gjallë,” i tha AFP një burim në Policinë Kombëtare pa sqaruar se çfarë lloj prove ishte dhe kur u mor.

Policia tha se negociatat me rrëmbyesit për lirimin e pengjeve janë duke u zhvilluar dhe disa agjentë të FBI-së në Haiti po ndihmojnë me rastin.

Ministritë e Ndihmës së Krishterë, për të cilat punojnë misionarët, thanë se pengjet janë 12 të rritur të moshës 18 deri në 48 vjeç dhe pesë fëmijë të moshës nga tetë muaj deri në 15 vjeç.

Banda që e quan veten “400 Mawozo” dhe mban pengjet ka kërkuar një shpërblim prej një milion dollarësh për kokë.

Në një video të postuar në rrjetet sociale javën e kaluar, kreu i bandës, Wilson Joseph, kërcënoi se do të vriste pengjet.

Pamjet treguan Jozefin, të veshur me një kostum dhe të rrethuar nga njerëz të armatosur, përpara arkivoleve që supozohet se përmbanin trupat e pesë anëtarëve të bandës së tij.

“Meqenëse nuk po marr atë që më duhet, do t’i vras ​​këta amerikanë,” tha Joseph, duke folur në gjuhën kreole Haitiane.

Shtetet e Bashkuara kanë këshilluar amerikanët të mos udhëtojnë në Haiti, veçanërisht për shkak të rrëmbimeve që ata thonë se përfshijnë rregullisht qytetarë amerikanë.

Bandat që kontrollojnë pjesën më të madhe të Haitit kanë kryer më shumë se 782 rrëmbime për shpërblim deri më tani këtë vit, tha Qendra për Analizën dhe Kërkimin e të Drejtave të Njeriut, me qendër në Port-au-Prince.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb