Policia filipinase vrau katër rrëmbyes të dyshuar kinezë në një përleshje me armë dhe shpëtoi një kinez që dyshohet se e kishin rrëmbyer në një qytet qendror, thanë zyrtarët të martën.

Mbështetur nga një ekip SWAT dhe agjentë të inteligjencës, policia bastisi një strehë në qytetin Lapu Lapu të hënën mbrëma pas gjurmimit të të dyshuarve, të cilët kishin marrë një pagesë të pjesshme shpërblimi përmes aplikacionit kinez për smartphone WeChat, tha policia.

“Njerëzit tanë u ndeshën me të shtëna me armë zjarri nga të dyshuarit, duke i shtyrë ata të hakmerren,” tha policia Brig. Gjeneral Rudolph Dimas, i cili drejton forcën kundër rrëmbimit të policisë kombëtare.

Viktima kineze, i identifikuar nga policia si Lyu Xingou nga provinca juglindore e Kinës , Fujian, u kap nga shtëpia e tij nga persona të armatosur që flisnin gjuhën kineze të mërkurën e kaluar teksa po përgatitej të nisej për në punë në qytetin Lapu Lapu, tha policia.

Rrëmbyesit thirrën djalin e viktimës në Kinë dhe kërkuan një shpërblim, të cilin familja e pagoi pjesërisht përmes WeChat në një marrëveshje që lejonte policinë të gjurmonte të dyshuarit, tha policia, pa dhënë detaje.

Policia gjeti katër pistoleta, një kompjuter laptop, celularë dhe pranga nga të dyshuarit e vrarë, të cilët mund të kenë qenë të përfshirë në rrëmbimet e kaluara të kinezëve që punonin për kazinotë fitimprurëse në internet në Filipine, që u shërbejnë klientëve kinezë në Kinë, tha Dimas.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb