Zëvendësministri i Jashtëm iranian për çështjet politike tha se bashkëpunimi për paqen rajonale, përmirësimi i marrëdhënieve ekonomike dhe heqja e barrierave tregtare janë temat kryesore të vizitës së tij në Pakistan, duke shtuar se qeveria në fuqi e Iranit mban një qasje strategjike në politikën e fqinjësisë.

Ali Bagheri Kani gjatë një interviste  në Islamabad të martën pasi mbajti një takim me zyrtarët pakistanezë tha se Irani dhe Pakistani ndajnë pikëpamje të përbashkëta për çështje të ndryshme ndërkombëtare.

“Kjo vizitë u zhvillua me ftesë të Sekretarit të Jashtëm të Pakistanit dhe tregon konsultimet e vazhdueshme politike midis dy vendeve fqinje,” tha ai.

Bagheri tha se gjatë takimeve dhe konsultimeve midis dy vendeve, ne kemi ndarë pikëpamjen e përbashkët për të gjitha çështjet, dhe nëse ka pengesa ose çështje në zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe, ne do ta heqim atë përmes konsultimit, bashkëpunimit dhe ndihmës reciproke.

“Marrëdhëniet e forta midis dy vendeve janë në interes të të dy kombeve,” vuri në dukje ai.

Ai e përshkroi paqen, stabilitetin dhe sigurinë rajonale si temat kryesore të takimit me zyrtarët pakistanezë dhe tha se një nga temat e rëndësishme të udhëtimit ishte promovimi i marrëdhënieve ekonomike dhe heqja e barrierave tregtare.

Zëvendësministri i Jashtëm shtoi se ishte rënë dakord që raundi tjetër i konsultimeve politike midis dy vendeve të mbahet në Teheran në të ardhmen e afërt, gjë që tregon seriozitetin e dy vendeve për të përmirësuar marrëdhëniet.

Ai theksoi se politika fqinjësore e qeverisë së trembëdhjetë është një vizion strategjik që Presidenti e ka theksuar gjithmonë.

“Ne mund të përdorim kapacitetet që ekzistojnë në vendet fqinje për të siguruar përfitime reciproke, dhe kjo qasje do të ketë një ndikim strategjik në paqen, stabilitetin dhe sigurinë në rajon,” tha ai.

 Bagheri shtoi se dy vendet fqinje janë gjithmonë në kontakt në diskutimin e sigurisë kufitare.

“Irani dhe Pakistani kanë një qasje vëllazërore dhe ne do të gjejmë zgjidhje së bashku për çështjet për të arritur rezultate të mira,” tha ai.

Bagheri shtoi se Irani dhe Pakistani kanë një histori brilante të marrëdhënieve në fusha të ndryshme, megjithatë, gjendja aktuale e marrëdhënieve nuk është në nivelin që ne presim dhe dhe ne duhet t’i zgjerojmë këto marrëdhënie.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb