Varshava ka rënë dakord të blejë mijëra granatahedhës antitank nga Saab, duke vazhduar rritjen e saj në shpenzimet ushtarake

Polonia ka vazhduar ngritjen e saj ushtarake në përgjigje të konfliktit Rusi-Ukrainë duke rënë dakord të blejë granatahedhës antitank nga Suedia, aleati i saj më i ri i NATO-s.

Ministri polak i Mbrojtjes Wladyslaw Kosiniak-Kamysz njoftoi marrëveshjen e armëve në një konferencë shtypi në Varshavë, ku ai po priste një vizitë nga homologu i tij suedez, Pal Jonson. Kontrata për të blerë granatahedhës dhe fishekë Carl-Gustaf M4 nga prodhuesi suedez Saab vlerësohet në rreth 6.5 miliardë zloty (1.62 miliardë dollarë).

Blerja përfshin mijëra lëshues dhe qindra mijëra granata antitank, si dhe trajnime për përdorimin e tyre. “Kjo është një nga kontratat më të rëndësishme për pajisjet që ka rezultuar efektive në luftime në Ukrainë,” tha Kosiniak-Kamysz.

Varshava po rrit shpenzimet e saj të mbrojtjes në mbi 4% të PBB-së së vendit këtë vit, ose 137 miliardë zloty, nga shqetësimi për atë që Presidenti Andrzej Duda e ka quajtur “rreziku në rritje përtej kufirit tonë lindor”. Qeveria e vendit planifikon të dyfishojë numrin e forcave të saj të armatosura deri në vitin 2035.

Granatahedhësit Carl-Gustaf M4 janë krijuar për të luftuar të gjitha llojet e mjeteve të blinduara moderne, duke përfshirë tanket. Arma është një pushkë 84 mm pa zmbrapsje që mund të montohet në shpatull dhe ka një rreze maksimale prej rreth 1000 metra. Thuhet se ka qenë efektiv në shkatërrimin e tankeve ruse.

Qeveritë polake dhe suedeze janë zotuar të mbështesin Ukrainën duke ofruar ndihmë ushtarake dhe humanitare, tha Kosiniak-Kamysz. Jonson shtoi se, “Polonia dhe Suedia nuk do të jenë vetëm partnerë, por edhe aleatë në NATO”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb