Varshava nuk do të dërgojë trupa në Ukrainë, megjithatë është vendosur të vazhdojë të ndihmojë Kievin me mjete të tjera, ka thënë ministri polak i Mbrojtjes, Wladysław Kosiniak-Kamysz.

Ministri u pyet në lidhje me gjasat që NATO mund të vendosë trupa në Ukrainë ndërsa foli për transmetuesin TVN24. Ndërsa Kosiniak-Kamysz shmangu të fliste për të gjithë bllokun e udhëhequr nga SHBA, deklaroi ai se “Ushtria polake nuk do të jetë në Ukrainë”.

“Ne do të ndihmojmë, do të vazhdojmë mbështetjen. Ne po bëjmë donacione të mëtejshme të pajisjeve. Ka shumë”, tha ministri.

Varshava gjithashtu mbështet dhe merr pjesë në të gjitha nismat e përbashkëta të NATO-s, të tilla si ofrimi i inteligjencës dhe trajnimi për forcat ukrainase, tha Kosiniak-Kamysz. Ministri gjithashtu e përshkroi Poloninë si “liderin së bashku me Gjermaninë” të “koalicionit” për furnizimin me tanke dhe automjete të tjera të blinduara në Kiev.

Mbështetja e qëndrueshme e Kievit është e dobishme për vetë Poloninë dhe Varshava e konsideron atë si një “investim”, vuri në dukje ai.

“Të gjitha këto nisma synojnë ta bëjnë Poloninë të sigurt. Të ndihmosh ushtrinë ukrainase është një investim në sigurinë e Polonisë,” shpjegoi ai.

Polonia ishte dikur një nga mbështetësit kryesorë të Ukrainës në konfliktin e vazhdueshëm me Rusinë, duke i dhënë ndihmë ushtarake vendit dhe duke u kërkuar vendeve të tjera perëndimore të ndiqnin shembullin. Megjithatë, në muajt e fundit, lidhjet në dukje janë bërë më të ftohta, kryesisht për shkak të problemeve të brendshme ekonomike të Polonisë dhe protestave të vazhdueshme të fermerëve vendas, të dëmtuar nga fluksi i prodhimeve bujqësore të lira ukrainase.

Vërejtjet e ministrit vijnë në mes të valës së vazhdueshme të mohimit nga anëtarët e NATO-s se ata kanë ndonjë plan për të vendosur trupa luftarake në Ukrainë, të shkaktuar nga një deklaratë e presidentit francez Emmanuel Macron të bërë në fund të shkurtit. Në atë kohë, Macron tha se Perëndimi “nuk mund të përjashtojë” mundësinë e dërgimit të trupave të NATO-s në Ukrainë, për të cilën ai u përball me një reagim nga shumica e anëtarëve të bllokut të udhëhequr nga SHBA.

Rezistenca, megjithatë, me sa duket e ka lënë të palëkundur Macron, me presidentin francez që prodhon komente gjithnjë e më luftarake dhe këmbëngul se evropianët perëndimorë “do të duhet të jetojnë sipas historisë dhe guximit që ajo kërkon”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb