Polonia vendosi sanksione ndaj 365 qytetarëve të Bjellorusisë dhe ngriu asetet financiare të 20 subjekteve dhe 16 personave të tjerë të lidhur me financimin rus .

Masa është hakmarrje për burgosjen e gazetarit polako-bjellorus Andrzej Poczobut .

“Në lidhje me mbajtjen e vendimit drakonian në rastin e Andrzej Poczobut dhe represionet nga autoritetet bjelloruse ndaj kundërshtarëve politikë të regjimit të Aleksandër Lukashenkos , ministri ka vendosur të fusë 365 shtetas bjellorusë në listën e të huajve qëndrimi i tyre në Territori polak është i padëshirueshëm”, njoftoi Ministria e Brendshme.

Të sanksionuarve do t’u ndalohet edhe hyrja në zonën Shengen.

Në mesin e personave që i nënshtrohen kufizimeve janë 159 deputetë. Anëtarë të tjerë të parlamentit tashmë janë vendosur në listën e sanksioneve polake.

Sanksionet e reja vlejnë edhe për gjyqtarët, prokurorët, zyrtarët e qeverisë, personalitetet sportive dhe personat e medias.

“Këta njerëz promovuan regjimin bjellorus , dhe u përfshinë gjithashtu në legjitimimin dhe mbështetjen e politikës represive të autoriteteve në Minsk. Ata janë gjithashtu përgjegjës për dënimin e motivuar politikisht kundër Andrzej Poczobut, të lëshuar me akuza të rreme,” shtohet deklarata.

Gjykata e Lartë Bjelloruse javën e kaluar la në fuqi dënimin kundër Poczobut . Më herët, një gjykatë në Grodno e kishte dënuar me tetë vjet burg.

Një ditë pas dënimit të tij në Grodno , autoritetet polake mbyllën pikën kufitare në Bobrowniki për shkak të “një interesi të rëndësishëm të sigurisë së shtetit” dhe më vonë u futën kufizime të mëtejshme në transportin e mallrave në kufirin me Bjellorusinë.

Ministria e Brendshme deklaroi më vonë se nëse Poczobut lirohej, pasazhet do të hapeshin.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: