Në pamje të parë duken si imazhe të një përmbytjeje, por thjesht duhet t’i kushtoni pak më shumë vëmendje për të kuptuar se ngjyra e lëngut që pushtoi rrugët e São Lourenco do Bairro, në Portugali, është e kuqe.

Në fakt bëhet fjalë për verën.

Thyerja e dy depozotave në distileri Levira shkaktoi një përmbytje të vërtetë në fshatin e komunës së Anadias, në veriperëndim të vendit portugez. 2.2 milionë litra verë të kuqe janë derdhur në rrugë, siç shihet në videon e shpërndarë në rrjetet sociale që prej ditës së djeshme, 10 shtator.

Vendasit të hutuar dëshmuan derdhjen, gati sa për të mbushur një pishinë me përmasa olimpike.

Kompania, e njohur më së shumti për prodhimin e pijeve alkoolike, tashmë ka marrë përgjegjësinë për dëmet e shkaktuara banorëve, ndërsa bashkia deklaroi se ndërhyrja e menjëhershme e zjarrfikësve vendas pengoi që vera të arrinte në lumin aty pranë, duke evituar një fatkeqësi mjedisore. Përmbytja kështu përfundoi pa dëme në një fushë, njoftuan mediat lokale.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb