Portugalia do të heqë pothuajse të gjitha kufizimet e mbetura ndaj koronavirusit nga 1 tetori, dhe kështu do të lejojë që restorantet dhe institucionet kulturore të marrin numrin maksimal të vizitorëve, tha sot Kryeministri Antonio Costa.

“Ndërsa shumica e masave kufizuese të vendosura nga ligji zhduken, ne do të hyjmë në një fazë bazuar në përgjegjësitë e të gjithëve ne,” tha Kryeministri Costa në një konferencë shtypi.

Ai gjithashtu vuri në dukje se ne nuk duhet të harrojmë se pandemia nuk ka përfunduar.

Ndër masat e rralla kundër koronavirusit që kanë mbetur në fuqi janë mbajtja e detyrueshme e maskave në transportin publik, në ngjarje të mëdha, në shtëpitë e pleqve, spitalet, qendrat tregtare dhe hipermarketet.

Reuters kujton se maskat në Portugali pushuan së qeni të detyrueshme javën e kaluar.

Me Portugalinë që tani vaksinon plotësisht më shumë se 8.5 milionë njerëz, ose 83.4 përqind të popullsisë, klubet e natës dhe baret do të lejohen të rihapen pasi të mbyllen në Mars 2020, tha Costa.

Sidoqoftë, vizitorët do të duhet të tregojnë një certifikatë dixhitale të vaksinimit ose një test negativ të koronavirusit.

Nga 1 tetori, nuk do të ketë më kufizime në numrin e njerëzve që lejohen të ulen së bashku në restorante dhe kafene, ose të marrin pjesë në ngjarje kulturore, dasma dhe pagëzime.

Certifikatat dixhitale ose testet negative nuk do të kërkohen më në hotele dhe palestra, por do të jenë ende të nevojshme për të marrë pjesë në ngjarje të mëdha kulturore ose sportive, tha Costa.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb