Presidenti i Ukrainës Volodomyr Zelensky mbërriti në Portugali të martën, ku kryeministri portugez njoftoi një paketë të re ndihme ushtarake me vlerë 126 milionë euro (136 milionë dollarë) këtë vit.

Udhëheqësit e Ukrainës dhe Portugalisë nënshkruan gjithashtu një marrëveshje dypalëshe bashkëpunimi që do të zgjasë të paktën 10 vjet, e cila përqendrohet në mbështetjen e aftësive mbrojtëse të Ukrainës.

Zelensky u takua me kryeministrin e sapozgjedhur të Portugalisë Luis Montenegro dhe presidentin Marcelo Rebelo de Sousa .

Luis Montenegro tha se Portugalia ishte e nderuar të priste liderin e Ukrainës dhe se diplomacia e tij jashtë vendit tregon një “vullnet të hekurt… përballë një agresori të pamëshirshëm që shpesh nuk i kursen civilët, gratë apo fëmijët.”

Duke pranuar se Ukraina ka ende nevoja të mëdha, Luis Montenegro theksoi se si Portugalia ka dorëzuar tashmë më shumë se një mijë tonë pajisje ushtarake, duke përfshirë tanke Leopard 2, drone dhe automjete të blinduara për t’u përdorur në luftën kundër Rusisë.

Ai shtoi se Portugalia gjithashtu do të vazhdojë të ndihmojë në trajnimin e pilotëve në përdorimin e avionëve luftarakë F-16 dhe se komuniteti ukrainas është tani komuniteti i dytë më i madh i emigrantëve në Portugali.

Zelensky u tha mediave se Portugalia ishte një “mik dhe aleat i sinqertë” i Ukrainës dhe ai falënderoi kombin për praninë e tij të ardhshme në samitin e paqes në qershor në Zvicër.

Këtë javë, presidenti i Ukrainës ka udhëtuar edhe në Spanjë dhe Bruksel. Së bashku, të dy vendet u zotuan për gati 2 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën.

Presidenti ukrainas duhej të udhëtonte në Spanjë dhe Portugali në fillim të këtij muaji, por i anuloi udhëtimet në mes të ofensivës së Rusisë në rajonin e Kharkiv.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb