Më shumë se dënimi me 6 vite burg për korrupsion në akte gjyqësore, më shumë se konfiskimi i rreth 11 mijë eurove dhe 4 shtëpive, plaga më e madhe për Silvio Berlusconin duket se është kërkesa e avokatit të shtetit, i cili në emër të kryesisë së Këshillit të Ministrave, që është palë civile, kërkon që ish-kryeministri të paguajë edhe një shumë provizore prej 10 milionë eurosh, për dëmin e shkaktuar nga “diskreditimi planetar”, që do të kishte hedhur mbi institucionin me sjelljen e tij.

Asnjë rrethanë lehtësuese
Pas 12 vitesh hetime për çështjen e Rubinit, Berlusconi sheh zëvendësprokuroren Tiziana Siciliano dhe zëvendësuesin Luca Gaglio, që kërkojnë një dënim pa rrethanat e përgjithshme lehtësuese (pasi ai i ka përdorur tashmë në procedura të tjera), sepse ai do të kishte blerë heshtjen dhe gënjeshtrat e tridhjetë të ftuarve dhe bashkëpunëtorëve, që duke filluar nga viti 2011, u thirrën për të dëshmuar në gjyqet Ruby 1 dhe 2, mbi darkat pikante të “bunga bunga” në Ancore.

“Nuk jam i befasuar. Prokuroria prej vitesh ka vazhduar me këtë qasje akuzuese dhe ne kemi argumente të forta për të arritur në pafajësi. Krimi nuk ekziston, çdo gjë që është kundërshtuar mohohet”, deklaroi mbrojtësi i tij, avokati Federico Cecconi.

Marrëveshje korruptive
Për prokurorët ka pasur një marrëveshje korruptive mes Berlusconit dhe vajzave që frekuentonin rezidencën, të cilave “u siguroheshin nga 2500 euro në muaj dhe një çati”, që për disa prej tyre u bë. “Akomodim privat”, sepse tulla e sigurt ishte qëllimi i të gjithëve. “Interesi ishte të paguhej për gënjeshtrat në gjykatë dhe gjithashtu në intervistat që u publikuan në media, për të mos dobësuar dëshminë në sallën e gjyqit”, shpjegon Gaglio.

Për ta vërtetuar këtë do të kishte “elementë të shumtë”, përveç pagesave të bëra rregullisht, mijëra euro të dhëna, por të maskuara pas kredive dhjetëvjeçare pa interes dhe telefona e biseda mes vajzave. Ish-kryeministri ka thënë gjithmonë, që në gjyqin e parë ku u shpall i pafajshëm, se është një ndihmë që vazhdon t’u japë vajzave për t’i kompensuar ato për dëmtimin e imazhit dhe punës që do të kishin pësuar, si pasojë e hetimit dhe se vuajnë edhe tani që janë gra të rritura.

Lista dhe paratë nga Kalorësi
Siciliano dhe Gaglio u kërkojnë gjyqtarëve të seksionit të shtatë penal të Gjykatës, që të dënojnë 27 të pandehurit e tjerë (kërkuan vetëm një lirim), duke filluar nga Karima “Ruby” El Mahroug (për 5 vjet burgim), e cila ishte e pranishme në Arcore, në shkurt 2010, dhe që akuzohet për ryshfet nga Berlusconi, duke marrë të paktën 5 milionë euro (për të cilat u kërkua konfiskimi) për të mos zbuluar atë që kishte bërë dhe parë në dhomat e Villa San Martino.

Edhe kjo marrëveshje do të vërtetohej gjerësisht, thotë prokurori Gaglio, duke përhapur përgjime dhe dokumente të tjera, si lista e famshme, e sekuestruar në kërkimet e janarit 2011, ku Ruby liston se sa para kishte ose sa të tjera priste të kishte ende nga Kalorësi.

Vetëm kartëmonedha 500 euro
Prokurori nuk kursen veten, kur e përshkruan Karima El Mahroug si një vajzë që dukej se “u bë miliardere brenda natës”. Ajo po shpenzonte me detyrim “qindra mijëra euro”, që i dërgoi Berlusconi. Duke paguar gjithmonë me kartëmonedha 500 euro, ajo lëvizte me taksi, nuk hipi kurrë në tren, por vetëm me shoferë, që ecnin në udhëtimin e saj vajtje-ardhje nga Genova në Milano.

Ai qëndroi në hotele nga 1400 euro nata me mëngjes dhe darkë në dhomën e spërkatur me “shampanjat më të shtrenjta”, shpenzoi 5000 euro për ditëlindjen e katërt të vajzës së tij dhe madje 59 000 euro për një natë pushime në Maldive. “Kishte më shumë sesa thjesht të hedhësh para nga dritarja”, thotë magjistrati.

Karima: Unë nuk jam gruaja e përshkruar nga prokurorët
Karima, megjithatë, ishte jo e besueshme, pra e rrezikshme. Shpenzimet e saj të çmendura, shumë kartëmonedha 500 euroshe, që i pëlqente të mbante gjithmonë në çantë, aq sa i erdhi keq, sepse tani kishte vetëm 3500 euro, u bënë shkak për dyshime. Ishte e nevojshme që ajo të mos paraqitej për të dëshmuar në dhjetor 2012 në gjyqin Ruby 1 (më pas ajo do të vijë në sallën e gjyqit, por prokurori do të heqë dorë nga dëgjimi i saj), dhe, sipas prokurorisë, ajo u “shkatërrua” me maturi.

Me shpenzimet e Berlusconit, u dërgua në Meksikë me bashkëshortin e saj, Luca Risso, i cili duhej të vepronte si tutori i saj, duke shmangur që ajo të bënte lëvizje të rrezikshme. Për Luca Risso, i akuzuar për pastrim parash për investimin e parave të gruas jashtë shteti (me të cilën u nda) dhe dëshmi të rreme, prokurori kërkon dënimin më të lartë, 6 vjet e gjysmë vite burg dhe konfiskimin e 3 prej 5 milionëve të mbledhura nga Ruby.

“Jam shumë e shqetësuar nga përshkrimi që i bëhet edhe një herë personit tim, nga ata që nuk më kanë njohur asnjëherë”, komenton Karima El Mahroug, duke shtuar se “kam qenë gruaja që jam sot dhe jeta ime nuk ka lidhje me atë që përshkroi prokuroria në gjyq. Jam lodhur duke luftuar kundër një përfaqësimi timin që nuk ka të bëjë fare me atë që jam”.

Mes kërkesave të tjera është edhe dënimi me 16 muaj (me pezullim) për dëshmi të rreme të Mariarosaria Rossi, ish-senatorja e Fi-së dhe ish-bashkëpunëtore e ngushtë e Knight. Gjykimi pritet deri në përfundim të verës.

Përktheu: BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb