Juniku ishte ndalesa e dytë e Presidentit Bajram Begaj, gjatë vizitës së kësaj fundjave në Kosovë, të cilën e nisi me Deçanin.

Presidenti Begaj u prit nga Kryetari i Komunës së Junikut, Ruzhdi Shehu, i cili e vlerësoi si të jashtëzakonshëm kontributin e Shqipërisë për Kosovën si edhe rolin e kreut të shtetit në promovimin e saj.

Presidenti Begaj u shpreh se e çmon me shumë rëndësi këtë vizitë në Junik për të nderuar të rënët e luftës për çlirimin e Kosovës.

“Erdha sot në Junik për të nderuar vlerat e luftës dhe rezistencës së shqiptarëve të Kosovës kundër regjimit të Sllobodan Milloshevicit”, – deklaroi Presidenti Begaj.

Presidenti i Shqipërisë nderoi me një buqetë me lule veprën e luftëtarit të UÇK-së, Edmond Hoxha, të vrarë nga forcat serbe, si dhe dëshmorët e tjerë, viktima të masakrave të vitit 1998.

Kreu i Shtetit bëri homazhe dhe vendosi kurorë lulesh në kompleksin memorial të Koshares, ku prehen dëshmorët e betejave të përgjakshme, çlirimtare dhe luftëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Presidenti i Shqipërisë theksoi se “Në betejën e lavdishme të Koshares u bashkëngjitën komandantët e UÇK-së pa dallim politik. Ndër ta deshmoret Agim Ramadani, Sali Cekaj dhe Xhemal Fetahaj, të cilët, Presidenti Rugova, me të drejtë, i ka nderuar si “Dëshmorë të Kosovës”.

“Lufta dhe sakrifica e dëshmorëve dhe banorëve të trevave të Junikut, Deçanit, Gjakovës dhe Pejës ka qenë unikale dhe kontributi i tyre është i jashtëzakonshëm për lirinë që gëzon sot Kosova”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: