Federata Ruse ka bllokuar tashmë 175 anije që pritet të largohen nga portet si pjesë e nismës për eksportin e grurit.

Deklarata përkatëse është bërë nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

Sipas Zelensky, autoritetet ukrainase punojnë çdo ditë për të mbrojtur nismën e eksportit të grurit.

“Është e qartë se Rusia edhe një herë synon të përkeqësojë krizën globale të ushqimit, të rikthejë kërcënimin e urisë në shkallë të gjerë. Dhe kjo, në veçanti, është përgjegjësi e të gjithë partnerëve tanë në fund të fundit, për të garantuar sigurinë ushqimore dhe për t’i dhënë fund kësaj loje të ndyrë ruse me urinë. Aktualisht, për shkak të ngadalësimit të qëllimshëm të eksporteve tona ushqimore nga Rusia, numri i anijeve që presin një mundësi për të kryer detyrimet kontraktuale tashmë ka arritur në 175, “tha Zelensky.

Sipas tij, kjo nuk është vetëm një çështje tregtare. Ky është përkeqësimi i aksesit në ushqim për miliona njerëz dhe kërcënimi i një rritje edhe më të madhe të çmimeve për produktet bazë në Afrikë, Azi dhe Evropë.

“Nëse, në fund të fundit, Rusia ka sukses në skenarin negativ, kjo do të shkaktojë një krizë të re migracioni në shkallë të gjerë. Rusia si shtet terrorist është terroriste në çdo gjë dhe meriton një rritje të përditshme të presionit ndërkombëtar ndaj saj”, theksoi Zelensky.

Presidenti i Ukrainës shprehu mirënjohjen për të gjithë liderët dhe politikanët që e kuptojnë këtë. Në veçanti, Zelensky falënderoi Senatin e Republikës së Polonisë, i cili zyrtarisht e njohu Rusinë si sponsor shtetëror të terrorizmit. Sipas Zelensky, vendime të tilla duhet të miratohen nga shumica e vendeve në mbarë globin, pasi veprimet e Rusisë nuk lënë alternativë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb