Presidenti rus Vladimir Putin përshëndeti bashkëpunimin energjetik me Kinën dhe theksoi integrimin e teknologjisë me ekonominë e dytë më të madhe në botë.

“Ndërsa bota ndodhet në prag të një revolucioni të ri teknologjik, ne jemi gati të rrisim dhe zgjerojmë në mënyrë të qëndrueshme integrimin tonë teknologjik dhe të zbulojmë teknologji të reja për të ruajtur drejtimin tonë. Ne duhet të sigurohemi që Rusia dhe Kina të vazhdojnë të udhëheqin ekonominë e së nesërmes, tha Putin në ekspozitën Kinë-Rusi në qytetin verilindor të Kinës, Harbin .

Presidenti rus ndodhet për një vizitë shtetërore dyditore në Kinë. Ai do të vizitojë gjithashtu Institutin e Teknologjisë në Harbin, i njohur si “MIT i Kinës” dhe një nga institucionet kineze të shënjestruar nga sanksionet amerikane.

Duke e quajtur Harbinin një “simbol të partneritetit tonë”, Putin tha: “Aleanca jonë strategjike në sferën e energjisë është bërë një themel i rëndësishëm për të gjithë tregun global të burimeve dhe do të vazhdojë të zgjerohet”.

“Ndërsa ne realizojmë qëllimet më ambicioze, Rusia do të vazhdojë t’i sigurojë ekonomisë kineze energji të gjelbër, miqësore me mjedisin, energji elektrike dhe burime të tjera,” shtoi ai.

Duke lavdëruar rritjen e lidhjeve ekonomike me Kinën, Putin tha: “Ne me të drejtë mund të krenohemi për lidhjet ruso-ekonomike dhe projektet e bashkëpunimit”.

Ai gjithashtu vuri në dukje se tregtia vjetore Rusi-Kinë u rrit mbi 240 miliardë dollarë vitin e kaluar.

“Ky lloj bashkëpunimi i gjerë ndihmon në përmirësimin e ekonomive, krijon industri të reja dhe vende pune dhe rrit mirëqenien dhe prosperitetin e qytetarëve tanë”, tha Putin.

Ai kujtoi mijëra trupa sovjetike që kishin mbrojtur Harbinin kundër pushtuesve gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Putin nënvizoi se bashkëpunimi industrial midis dy vendeve fqinje është “në rritje” dhe prodhuesit kinezë të makinave po hyjnë gjithashtu në tregun rus.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb