Jeta e Ukrainës nuk mund të prishet, edhe nëse armiku mund të na lërë përkohësisht pa energji.

Deklarata përkatëse është bërë nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

Të dashur ukrainas!

Ne vazhdojmë të eliminojmë pasojat e sulmeve terroriste të sotme në infrastrukturën tonë. Gjeografia e kësaj goditjeje të re masive është shumë e gjerë: Volyn, Odesa, rajoni Khmelnytsky, rajoni Kirovohrad, rajoni Dnipropetrovsk, rajoni Rivne, rajoni i Mykolaiv, rajoni Zaporizhia dhe vende të tjera.

Objektivi kryesor i terroristëve është energjia. Prandaj, ju lutemi të jeni edhe më të kujdesshëm se më parë për nevojën për të konsumuar me vetëdije energjinë elektrike. Stabiliteti i industrisë energjetike të të gjithë shtetit tonë varet nga çdo qytet dhe distrikt i Ukrainës.

Ju lutemi kufizoni përdorimin e pajisjeve që përdorin shumë energji elektrike. Dhe veçanërisht në orët e pikut të konsumit në mëngjes dhe në mbrëmje. Ju lutemi, kushtojini vëmendje njoftimeve nga autoritetet vendore dhe kompanitë e energjisë elektrike se kur mund të ketë ndërprerje të stabilizimit në rrugë ose në zonën tuaj. Planifikoni ditën tuaj me këtë informacion në mendje.

Në një pjesë të territorit të vendit tonë, ku u ndërpre energjia elektrike për shkak të grevës së sotme, tashmë është bërë e mundur rivendosja e furnizimit me energji elektrike. Furnizimi me energji elektrike tashmë është rifilluar pjesërisht në rajonin e Odesës, pjesërisht në rajonin e Khmelnytsky, pjesa më e madhe e rajonit Rivne ka rifilluar furnizimin me energji elektrike. Ka raporte pozitive edhe nga rajone të tjera. Por në shumë qytete, në shumë rrethe, puna e rikuperimit është ende në vazhdim. Po mundohemi t’ua kthejmë pushtetin njerëzve sa më shpejt.

Dua të falënderoj të gjithë ata që janë përfshirë në këtë punë: punëtorët e energjisë, punonjësit e ndërmarrjeve dhe pushtetit vendor, zyrtarët e qeverisë dhe bizneset që gjithashtu ndihmojnë. Së bashku, ne po tregojmë tani se jeta e Ukrainës nuk mund të prishet. Edhe nëse armiku mund të na lërë përkohësisht pa fuqi, përsëri nuk do të ketë sukses të na lërë pa dëshirën për t’i rregulluar gjërat, për t’i ndrequr dhe për t’i kthyer ato në normalitet.

Dhe tani, pjesërisht në errësirë, jeta në shtetin tonë, në Ukrainën tonë, është ende e civilizuar. Ndryshe nga Rusia që na e sjell këtë terror. Aty kanë ende të njëjtën egërsi me energji elektrike, si në kohët e lashta. Vetëm egërsirat mund të sjellin një të keqe të tillë në botë.

Dua të theksoj: as ky sulm i terroristëve dhe as ndonjë goditje tjetër e ngjashme prej tyre nuk do t’i ndalë mbrojtësit tanë.

Propagandistët rusë gënjejnë kur thonë se ky terror ndaj infrastrukturës dhe njerëzve tanë mund të ngadalësojë disi veprimet aktive të ushtrisë sonë ose të krijojë disa vështirësi për mbrojtjen tonë. Ukrainasit janë të bashkuar dhe e dinë me siguri se Rusia nuk ka asnjë shans për të fituar këtë luftë. Forcat tona mbrojtëse po marrin gjithçka që u nevojitet për të mbrojtur vendin dhe po ecin përpara çdo ditë, theksoj: çdo ditë.

Forca jonë ajrore gjithashtu tregon rezultate të mira. Sigurisht, ne nuk kemi ende aftësi teknike për të rrëzuar 100% të raketave ruse dhe të sulmojmë dronët. Do të arrijmë gradualisht tek kjo, me ndihmën e partnerëve tanë, jam i sigurt për këtë. Por ne tashmë po rrëzojmë shumicën e raketave të lundrimit, shumicën e dronëve. Vetëm në gjysmën e parë të kësaj dite u rrëzuan 20 raketa Kalibr dhe Kh-101, si dhe më shumë se 10 UAV-të iraniane Shahed.

Sot dua të falënderoj edhe një herë ushtarët tanë, pilotët luftarakë dhe gjuajtësit e komandave ajrore të Perëndimit, Jugut dhe të Qendrës, si dhe grupet e lëvizshme të zjarrit të të gjitha Forcave të Mbrojtjes për jetët e shpëtuara të njerëzve tanë dhe infrastrukturën e ruajtur. të Ukrainës.

Ne po përgatisim terrenin për shtrirjen e politikës globale të sanksioneve për të gjithë propaganduesit rusë, të ashtuquajturit opinionistë dhe përfaqësues të biznesit të shfaqjes që mbështesin ose justifikojnë terrorin. Grupi Ndërkombëtar i Punës për Sanksionet Kundër Rusisë, i kryesuar nga Michael McFaul dhe Andriy Yermak, ka përgatitur një Udhërrëfyes për Sanksionet Individuale. Ai përgatiti një listë bazë të të gjithë atyre që janë përfshirë në përhapjen e narrativave pa të cilat terrori rus është i pamundur. Ne duhet të vlerësojmë qartë një komponent të tillë “informativ dhe emocional” të terrorit: ushtria ruse humbet dhe tërhiqet në fushën e betejës, dhe për këtë arsye rezultatet e terrorit kundër popullatës sonë civile dhe infrastrukturës paraqiten nga propaganda ruse si një zëvendësim për fitoret ushtarake.

Gjithashtu, gazetarë dhe yje të ndryshëm rusë janë të përfshirë në justifikimin e përpjekjes kriminale për të aneksuar territorin tonë dhe për t’u mobilizuar për luftë kundër nesh, kundër Ukrainës. Absolutisht të gjithë këta persona duhet të marrin një paketë të plotë sanksionesh individuale në mënyrë që të mos bëjnë asgjë në botë. Ne jemi duke punuar për të.

Ukraina u përfaqësua shumë mirë këtë javë në Frankfurt në panairin më të madh të librit në Evropë dhe një nga më të mëdhenjtë në botë. Kjo nuk është një ngjarje vetëm për biznesin botues dhe shkrimtarët. Është një nga platformat kryesore evropiane të diskutimit dhe një ngjarje informative me ndikim.

Zonja e Parë e Ukrainës prezantoi projektet e saj në mbështetje të arsimit dhe sferës kulturore atje. Në veçanti, nisma e Librave pa Kufij është t’u sigurojë fëmijëve të migrantëve tanë të detyruar libra në gjuhën ukrainase. Dhe gjithashtu projekti Ukrainas Librari, i cili tashmë është paraqitur në 20 vende të botës.

Në total, më shumë se 40 shtëpi botuese ukrainase, shkrimtarë të famshëm, publicistë dhe historianë të famshëm morën pjesë në panairin e Frankfurtit. Falënderoj të gjithë ata që punuan në Frankfurt për të bërë që Ukraina të dëgjohet dhe për të sjellë mesazhin për të atje. Çdo kontribut për mbështetjen e botës për Ukrainën është jashtëzakonisht i rëndësishëm.

Falenderoj të gjithë ata që punojnë dhe ndihmojnë për fitoren tonë!

Lavdi e përjetshme për të gjithë ata që luftojnë për Ukrainën!

Lavdi popullit tonë të paepur!

Lavdi Ukrainës!

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb