Imazhet e mediave sociale nga e mërkura treguan trupat ukrainase në të paktën një fshat në zonën lindore të Luhanskut, pasi kaluan nga rajoni fqinj Donetsk.

Një fotografi tregonte një njësi ukrainase të gjunjëzuar dhe duke qëndruar rreth një tabele rrugore në fshatin Hrekivka, brenda rajonit të Luhansk.

Është hera e parë që nga fillimi i konfliktit që trupat ukrainase kanë avancuar në Luhansk.
I gjithë rajoni i Luhanskut pretendohet si territor rus nga Kremlini, pas aneksimit të tij me forcë. Por ditët e fundit forcat ukrainase i janë afruar rajonit nga disa drejtime, duke u mbështetur në ofendimet e tyre të suksesshme në Kharkiv dhe Donetsk.

Videoja e mediave sociale tregoi gjithashtu trupat ukrainase në qytetin Terny në rajonin e Donetskut, rreth 20 kilometra nga qyteti i Kreminës në Luhansk, që analistët besojnë se është një vijë kritike mbrojtëse për rusët tani që ata kanë humbur terren në të dy rajonet Donetsk dhe Kharkiv.

Përparimet e Ukrainës në verilindje vijnë brenda disa ditësh nga të ashtuquajturat referendume të mbajtura nga autoritetet lokale pro-ruse që çuan në aneksimin nga Moska të Donetskut dhe Luhanskut, si dhe të një pjese të madhe të Zaporizhzhisë dhe Khersonit. Që kur masat e aneksimit u miratuan nga presidenti rus Vladimir Putin të premten e kaluar, forcat ruse kanë humbur qindra kilometra katrorë territor në Donetsk dhe Kherson.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: