Në mars 2020, Kreu i parë i shtetit që njoftoi publikisht se ishte kontraktuar me koronavirus . 64-vjeçari kaloi dy javë në izolim në atë kohë.

“Pallati i Princit njofton se HSH Princi Albert i Monakos ka rezultuar pozitiv me COVID-19”, thuhej në një deklaratë.

“Ai është asimptomatik dhe gjendja e tij shëndetësore nuk përbën ndonjë shqetësim”, thuhet në deklaratë. “Ai vazhdon të punojë në distancë dhe mbetet në kontakt të përhershëm me anëtarët e kabinetit të tij, qeverinë e tij, si dhe me bashkëpunëtorët e tij të ngushtë”.

“Kjo periudhë izolimi do t’i përshtatet masave shëndetësore në fuqi”, përfundon deklarata.

Princi pritej të ishte në New York City të mërkurën për të marrë pjesë në Stony Brook Gala. Ai duhej të nderohej për punën e tij që përfshinte ruajtjen dhe qëndrueshmërinë e oqeanit. Ai u shfaq virtualisht në këtë event për të bërë komente të veçanta. Kushëriri i tij, JB Kelly, shërbeu si zëvendësues i tij.

Më 29 mars, Albert udhëtoi për në Londër për shërbimin përkujtimor të Princit Philip në Westminster Abbey. Ai ishte një nga shumë anëtarët mbretërorë evropianë që u shfaqën në Shërbimin e Falenderimeve. Disa anëtarë të lartë të familjes mbretërore britanike , duke përfshirë mbretëreshën Elizabeth II dhe djalin e saj Princi Charles, trashëgimtari i fronit, ishin gjithashtu të pranishëm.

Më 8 prill, Alberti u pa në një lojë basketbolli midis Monakos dhe Alba Berlin në Monte Carlo.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb