Pavarësisht se Princi Harry dhe Princi William kanë qenë shumë të afërt teksa rriteshin, veçanërisht pas vdekjes së nënës së tyre, ata nuk e kanë ruajtur lidhjen e tyre. Megjithatë, pavarësisht se vëllai i vogël u largua nga familja, në të vërtetë është Princi William ai që është ziliqar dhe me shumë mundësi po pyesni pse.

Të dy shërbyen në Forcat e Armatosura Britanike, ku Harry vepronte si pilot në Forcën Ajrore Mbretërore, por ndërkohë që William shërbeu gjithashtu në RAF, ai kurrë nuk shërbeu në vijën e parë. Kjo do të thotë që Harry mundi të formonte Lojërat Invictus (për veteranët) me disa mbështetje nga vëllai i tij dhe dy klientët e tjerë.

Lojërat Invictus u krijuan nga Harry në vitin 2014 dhe janë një ngjarje sportive ndërkombëtare për personelin e shërbimeve të armatosura të plagosur, të lënduar dhe të sëmurë, duke u bërë në thelb Olimpiada për veteranët me aftësi të kufizuara.

Dhe suksesi i lojës e ka acaruar Princin e Uellsit pasi vëllai i tij vazhdon t’ia dalë pa ndihmën e familjes mbretërore, pasi ai u largua nga detyrat zyrtare në vitin 2020 së bashku me gruan e tij, Meghan Markle.

“Ka qenë shumë i suksesshëm që nga fillimi i tij,” tha Robert Jobson, një korrespondent mbretëror, në formimin e Invictus Games për ABC News. “Nuk kushton lirë, kushton shumë para dhe [Harry] ka qenë në gjendje të vazhdojë t’i mbledhë ato para gjatë gjithë kësaj periudhe, gjë që është mbresëlënëse. Por unë mendoj se kishte njëfarë xhelozie që kishte shkuar kaq mirë. Unë mendoj se William ishte i befasuar për një sukses të tillë dhe sa para po hidheshin për të dhe sa qeveri po përfshiheshin.”

Pavarësisht se e financoi atë përmes Fondacionit Mbretëror të Dukës dhe Dukeshës së Kembrixhit dhe Princit Harry, William me sa duket nuk donte kurrë që projekti të kishte sukses dhe u mërzit kur u sugjerua.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: