Autoritetet janë në kërkim të prindërve të një djali dy vjeçar, i cili u braktis në një valixhe në qytetin qendror të Meksikës , Puebla. Zbulimi shqetësues ndodhi mëngjesin e së martës, kur një grua duke ecur në lagjen La Loma dëgjoi të qarat e një fëmije.

Gruaja iu afrua valixhes dhe e gjeti vogëlushin të mbuluar me ujë. Teksa ndryshonte rrobat e djalit, polici vuri re se ai shfaqte shenja se ishte rrahur së fundmi.

“Ai kishte lëndime të dukshme në fytyrën e tij”, tha oficeri Betsabé Zallas për Mega Noticias. “Detyra ime ishte të mbroja të miturin, ta mbaja ngrohtë në mënyrë që të mund të (çohej) në komisariatin e policisë për të përcaktuar diagnozën”.

Mjekët e ndihmës mjekësore mbërritën në vendngjarje dhe e gjetën atë në gjendje të mirë shëndetësore dhe më pas e dërguan me urgjencë në Spitalin e Përgjithshëm North, ku mjekët e diagnostikuan dhe e trajtuan atë për hipotermi, kequshqyerje dhe mpirje në trupin e tij, raportoi ABC Noticias.

Fëmija u lirua më vonë gjatë ditës dhe mbetet nën kujdestarinë e Sistemit Kombëtar për Zhvillimin e Integruar të Familjes, i cili po kujdeset për të ndërsa policia kërkon familjen e tij. Gaby Bonilla, e cila mbikëqyr agjencinë e ndihmës sociale, zbuloi në llogarinë e saj në X se ajo u takua me djalin të mërkurën. “Kam kënaqësinë të ndaj se shëndeti i tij është i favorshëm dhe ai do të shërohet shumë shpejt,” tha ajo.

Të paktën tre fëmijë të tjerë janë braktisur nga prindërit e tyre në shtetin e Puebla këtë vit.

Fqinjët zbuluan një vajzë 30-javore të hedhur në një hendek dhe pothuajse të mbuluar me papastërti në një pronë në Bosques de Manzana, një lagje në Puebla, më 27 mars. Motoristi që udhëtonte në autostradën Azumbilla-Tlacotepec në qytetin e Vicente Guerrero gjeti një foshnjë djalë të braktisur në anë të një rruge më 20 mars. Një vajzë e porsalindur u braktis nga një grua e moshuar në një dyqan tortilla në komunën e Acatlán më 24 shkurt.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb