Një projekt-ligj për financimin e Ukrainës mbetet në bllokim në Dhomën e Përfaqësuesve, pasi Presidenti Joe Biden u kërkoi me forcë ligjvënësve që ta miratojnë paketën.

Biden u takua me lidershipin e Kongresit, duke përfshirë udhëheqësin e shumicës në Senat, Chuck Schumer, udhëheqësin e pakicës në Senat, Mitch McConnell, kryetarin Mike Johnson dhe udhëheqësin e pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve Hakeem Jeffries në Zyrën Ovale për të theksuar urgjencën e mbajtjes së hapur të qeverisë dhe miratimit të suplementit dypartiak të sigurisë kombëtare.

Presidenti theksoi nevojën urgjente që Kongresi të vazhdojë të qëndrojë me Ukrainën dhe u kërkoi republikanëve të Dhomës së Përfaqësuesve të marrin një paketë ndihme ushtarake prej 95.3 miliardë dollarësh për Ukrainën, Izraelin dhe Tajvanin, me 60.06 miliardë dollarë të rezervuara për Kievin.

Masa kaloi në Senat me një votim 70-29 pasi një grup i linjës së ashpër republikanësh u përpoq ta bllokonte atë. Por projektligji përballet me kundërshtimin republikan në Dhomën e Përfaqësuesve.

Sipas disa sondazheve, dy vjet pas luftës, mbështetja amerikane për Ukrainën është ulur, por për disa amerikanë, financimi i Ukrainës është vendimtar për të mbrojtur Kievin në luftën kundër Rusisë.

Jessica Mathews nga shteti i Teksasit tha se ishte në ndërtesën e Senatit për të bërë pjesën e saj për të mbrojtur projektligjin e shpenzimeve të Ukrainës dhe për të diskutuar të drejtat e strehimit me udhëheqësit në Hill.

“Unë mendoj se është një çështje e vështirë, sigurisht. Mendoj se është e vështirë të mendosh për çështjen e Ukrainës në një vakum global ose ne nuk po mendojmë për atë që po ndodh edhe në Izrael. Është një çështje shumë e ndërlikuar.

“Personalisht do të dëshiroja që ne të vazhdojmë të dërgojmë ndihma në Ukrainë, vetëm që të mund të vazhdojmë angazhimin tonë”, tha ajo.

Bridget Britt tha se ajo mbështet shtytjen e Biden për të marrë mbështetjen e plotë të Ukrainës në një projektligj për shpenzimet ushtarake “njëqind për qind”.

“Është thelbësore për mbrojtjen tonë dhe mbrojtjen në mbarë botën që ne të mbështesim Ukrainën dhe të luftojmë kundër Rusisë.

“Unë mendoj se ata janë shumë të keqinformuar dhe ata nuk e kuptojnë se nëse ne nuk financojmë Ukrainën, ne jemi në mbështetje të Rusisë dhe kjo do të na dëmtojë ushtarakisht dhe do të dobësojë mbrojtjen tonë, si dhe pjesën tjetër. NATO”, shtoi ajo.

SHBA dëshiron që Ukraina të kthehet në pavarësinë e saj dhe Rusia të tërhiqet, tha Britt.

“Unë do të shpresoja kështu, dhe ne mund të bëjmë gjithçka për ta bërë këtë të ndodhë, mendoj se SHBA duhet ta bëjë atë,” tha ajo.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb