Kryebashkiaku i kryeqytetit të Kanadasë Jim Watson, ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme.

Kjo situatë erdhi pasi protestuesit kundërshtuan kufizimet e COVID-19 të cilët paralizuan qendrën e Otavas.

Mijëra protestues zbritën në Otava përsëri në fundjavë, duke iu bashkuar pjesën tjetër që kishin mbetur që nga fundjava e kaluar.

“Karvani i kamionëve të lirisë” ka tërhequr mbështetje nga shumë republikanë të SHBA-së, përfshirë ish-presidentin Donald Trump, i cili e quajti kryeministrin, Justin Trudeau, një “i çmendur të së majtës” që “ka shkatërruar Kanadanë me mandate të çmendura Covid”, shkruajnë mediat e huaja.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb