Protestuesit kundër taksave në Kenia janë tronditur pasi një 29-vjeçar u vra gjatë demonstratave mbarëkombëtare kundër një projektligji të ri financiar. Rex Kanyike Masai vdiq nga plagët me armë zjarri, ka thënë një mjek nga një spital në kryeqytet, Nairobi, për një gazetë lokale.

Policia hodhi gaz lotsjellës dhe topa uji ndaj protestuesve kryesisht paqësorë pranë parlamentit, ndërsa ligjvënësit po debatonin propozimet për të vendosur taksa të reja. Amnesty International ka akuzuar policinë për përdorimin e forcës së tepruar për të frenuar protestuesit, duke thënë se mbi 100 persona u arrestuan të enjten.

Kur protestat, të quajtura “Pushto Parlamentin”, filluan të martën, protesta publike detyroi qeverinë të tërhiqte disa nga dispozitat e diskutueshme, duke përfshirë një taksë 16% për bukën dhe një taksë vjetore 2.5% për automjetet. Por kjo nuk e ka frenuar zemërimin e protestuesve kryesisht të rinj, teksa zemërimi i tyre u fokusua tek qeveria e presidentit Uilliam Ruto.

Që kur u bë president, ai ka futur disa taksa të reja dhe të papëlqyeshme, të cilat kritikët thonë se pengojnë rritjen ekonomike dhe çojnë në humbje të vendeve të punës. Policia thotë se ka vizituar vendin e të shtënave dhe po heton rrethanat e vdekjes së z. Masai. Aktivisti Boniface Muangi ka thënë se i riu mbante vetëm një kartë identiteti kombëtar dhe telefonin e tij dhe nuk kishte qenë i armatosur.

Nëna e tij, Gillian Munyao, i tha Citizen TV se djali i saj po kthehej nga puna kur u qëllua në qendër të qytetit. “Ai po i shmangej gazit lotsjellës kur u qëllua,” tha zonja Munyao. Ai u dërgua në Spitalin Bliss përgjatë rrugës Moi të Nairobit, ku u shpall i vdekur, thanë zyrtarët atje. “Ai është qëlluar në pjesën e sipërme të mesit të kofshës. Duket se ai u gjakos deri në vdekje përpara se të sillet në objektin tonë”, tha mjeku për faqen e lajmeve të Kenia’s Nation.

Kenianët kanë hyrë në rrjetet sociale për të vajtuar dhe kërkuar drejtësi për të riun.

“Ne do të shtypim postera me fytyrën dhe emrin e Rex-it rreth Nairobit duke e cilësuar atë si një hero. Ne do të mbulojmë gjithashtu shpenzimet e varrimit,” postoi Hanifa Farsafi, raportohet se një nga organizatorët e protestave, në X, dikur Tuitter. “Zemra ime është absolutisht e thyer, por jo më kot”, shtoi ajo.

Gjithsej 39 persona u plagosën gjatë protestave të së enjtes, me tetë prej tyre në gjendje kritike, sipas Kryqit të Kuq të Kenias. Ata në gjendje kritike janë evakuuar në Spitalin Kombëtar Kenyatta, spitali më i madh i referimit në vend, për trajtim të mëtejshëm. Amnesty International pretendoi se disa oficerë policie kishin përdorur armë zjarri.

“Ka konfirmim për të shtëna të drejtpërdrejta të verifikuara nga prania e fishekëve të shpenzuar,” tha grupi i të drejtave. Viktimat pësuan plagë që variojnë nga “lëndimet e indeve të buta dhe thithja e gazit lotsjellës”, shtoi ai./BBC/ 

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb