Protesta të dhunshme janë zhvilluar në Peru kundër presidentes së re Dina Boluarte.

Si pasojë e përplasjeve dhe demonstratave të fuqishme antiqeveritare  ka pasur edhe viktima. Mediat e huaja raportojë se të paktën pesë qytetarë kanë humbur jetën.

Autoritetet shëndetësore raportojnë se nga përplasjet mes forcave të sigurisë dhe simpatizantëve të ish-presidentit Pedro Castillo janë raportuar të paktën tetë persona. Ndërkaq tre nga pesë viktimat janë të mitur.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb