Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm peruan ka nisur 11 hetime paraprake për vdekjen e më shumë se 40 personave, huajës të gjithë civilë, në protestat dhe incidentet që kanë tronditur vendin e Amerikës Latine që nga dhjetori.
Arrestimi, dhe paraburgimi më 7 dhjetor i ish-presidentit Pedro Castillo shkaktoi trazirat më serioze në Peru në dekada. Të paktën 41 civilë dhe një polic humbën jetën gjatë përleshjeve të dhunshme.

Një deklaratë e lëshuar nga zyra e Prokurorit të Përgjithshëm thotë se hetimet që po kryhen nga Patricia Benavides janë përqendruar në përleshjet midis protestuesve dhe forcave të rendit në rajonet e Puno, Cusco, Arequipa, Apurimac dhe Ucayali – shtëpia e komuniteteve të mëdha indigjene – dhe në kryeqytet, qyteti i Limës.

Në fillim të kësaj jave, Benavides njoftoi se ajo kishte nisur gjithashtu një hetim paraprak për “gjenocid” kundër Presidentit Bolluarte, anëtarëve aktualë dhe ish-anëtarë të qeverisë së saj.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: