Demonstruesit pro-palestinezë kanë marshuar në qendër të Londrës duke bërë thirrje për t’i dhënë fund gjenocidit të Izraelit në Gaza dhe një armëpushim të menjëhershëm.

Marshimi në kryeqytetin e Mbretërisë së Bashkuar, i organizuar nga Fushata e Solidaritetit të Palestinës (PSC), filloi në Sheshin e Parlamentit, kaloi përmes Whitehall dhe përfundoi në Hyde Park.

Në një deklaratë të lëshuar nga PSC në lidhje me protestat, ajo tha: “Ne po përgatitemi të marshojmë në Londër me qindra mijëra për t’i kërkuar qeverisë dhe institucioneve tona që t’i japin fund bashkëpunimit të tyre në gjenocidin e Izraelit në Gaza”.

Mes protestuesve ishte edhe ish-udhëheqësi i laburistëve, Jeremy Corbyn.

 

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb