Kur lexojmë për një personazh të famshëm që dëshiron të padisë Wikipedia për gabim në moshën e saj, duke i shtuar vite atyre, çuditemi jo rrallë herë.

Quhet trillim moshe dhe kjo ndodh kur dikush fshihet ose gënjen për moshën e tij dhe sigurisht, kur themi dikë kemi të bëjmë kryesisht me femra. Arsyet janë të shumta dhe pafundësisht më komplekse se kotësia, e cila është një përgjigje që në vetvete nuk thotë shumë – por pse t’i fshihni vitet tuaja përmes prizmit të presionit social, pasigurisë, diskriminimit dhe përgjithësisht moshës, që është veçanërisht e ashpër ndaj grave.

Për disa, është çështje sigurie në punë, pasi shumë vende pune humbasin me kalimin e viteve. Aktoret si Sandra Bullock që nuk zbulon moshën e saj apo Rebel Wilson që u detyrua të pranonte se fshihej për 8 vjet kanë shpjeguar atë që ne të gjithë e dimë (që showbiz-i ju lë anash nëse jeni mbi 35 vjeç dhe jeni grua) dhe në botën publike të njerëzve të vdekshëm nuk është shumë më mirë. Për të tjerët, stigma sociale është diçka që do të preferonin ta shmangnin, pasi shumë njerëz kur mësojnë moshën e saj, ndryshojnë mënyrën se si e “shikojnë” një grua dhe është ajo që nuk aktivizon asnjë paragjykim. Ka nga ata që fshehin moshën e tyre sepse mendojnë se kështu do të kenë shanse më të mira për një jetë personale, por përpara se dikush t’i fajësojë ata, le të kujtojë rastin e një aktori 60-vjeçar që tha se 40-vjeçaret i sheh si teze. Mund të duket anakronike, apo edhe e sikletshme, por është fakt, se përballë peshës së madhe që shoqëria i jep femrës, shumë do të preferonin ta mbanin të tyren për vete. Në fund të fundit, nëse është vetëm një numër, mund të jetë edhe private.

Për disa, është çështje sigurie në punë, pasi shumë vende pune humbasin me kalimin e viteve. Për të tjerët, stigma sociale është diçka që do të preferonin ta shmangnin, pasi shumë njerëz kur mësojnë moshën e saj, ndryshojnë mënyrën se si e “shikojnë” një grua dhe nuk është ajo që nuk aktivizon asnjë paragjykim. Ka nga ata që fshehin moshën e tyre sepse kështu mendojnë se do të kenë shanse më të mira për një jetë personale, por para se dikush t’i fajësojë, le të kujtojnë rastin e aktorit 60-vjeçar që tha se i sheh 40-vjeçaret si tezet e tij.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: